Lee została pierwszą w historii Koreanką, która zdobyła złoty medal olimpijski w rywalizacji łyżwiarek szybkich.

W ten sposób powtórzyła wyczyn swojego rodaka Tae-bum Mo, który dzień wcześniej wywalczył tytuł mistrzowski na tym samym dystansie wśród mężczyzn. W ogóle reprezentanci Korei Południowej zdominowali rywalizację na lodowych torach. W sobotę Lee Jung-Su triumfował w short tracku na dystansie 1500 m, a srebrny medal na długim torze na 5000 metrów zdobył Seung-Hoon Lee.

"Wszyscy moi przyjaciele zdobyli tutaj medale, więc byłam pod wielką presją. Na szczęście ciężka praca na treningach przyniosła efekty" - powiedział po zwycięstwie na 500 metrów Lee Sang-hwa.

Jenny Wolf, trzykrotna mistrzyni świata i rekordzistka świata na tym dystansie, miała najlepszy czas drugiego wyścigu (o 0,01 s lepszy od Lee), ale to było za mało na odrobienie strat z pierwszego biegu. Ostatecznie Niemka uległa Koreance o 0,05 s.