DZIENNIK dowiedział się w Wydziale Komunikacji i Promocji MSWiA, że organizatorzy imprez będą mieli pełną swobodę w zorganizowaniu systemu identyfikacji kibiców. Nie ma bowiem odpowiednich rozporządzeń w tej sprawie.

Kluby, które nie zastosują się do nowych przepisów, będą musiały liczyć się z konsekwencjami. "Najbliższe posiedzenie zarządu będzie poświęcone nowej ustawie" - powiedział Zbigniew Koźmiński, rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej. "Ustalimy wytyczne dla klubów dotyczące terminów wprowadzenia systemu identyfikacji kibiców. Jeśli kluby ich nie zrealizują w terminie, mogą stracić licencje uprawniające do brania udziału w rozgrywkach ligowych" - dodał.

Nowe przepisy zmienią też zasady rekrutowania pracowników służb porządkowych. Będą oni musieli mieć ważne licencje pracowników ochrony. Wczoraj ukazał się Dziennik Ustaw z podpisaną już przez prezydenta ustawą o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Oznacza to, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już za 30 dni, choć w praktyce - od nowego, zaczynającego się pod koniec lipca sezonu piłkarskiego.

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w konsultacji z Ministerstwem Sprawiedliwości, Sportu oraz PZPN i spółką Orange Ekstraklasa SA.