W reprezentacji Polski jest dwunastu kolarzy - sześciu w elicie oraz sześciu młodzieżowców. Polskie zawodniczki w Australii nie wystartują.

Geelong to niewielkie miasto portowe położone około 75 km na południowy zachód od Melbourne. Trasa, na której odbędą się mistrzostwa, nie jest uważana za zbyt wymagającą i z pewnością łatwiejszą niż przed rokiem w szwajcarskim Mendrisio, choć znajdują się na niej dwa strome odcinki, w tym jeden z kątem nachylenia dochodzącym do 13 procent.

W niedzielę przetestowali ją kolarze w wyścigu zorganizowanym przez gazetę "Herald Sun". Doskonale spisał się w nim Maciej Bodnar, zajmując drugie miejsce. Wyprzedził go tylko Włoch Filippo Pozzato, a za Polakiem przyjechali dwaj inni uczestnicy udanej ucieczki - Chilijczyk Carlos Guinez oraz słynny Fabian Cancellara.

Bodnar wystąpi w Geelong już w czwartek w jeździe indywidualnej na czas, obok mistrza kraju w tej specjalności Jarosława Marycza. Obaj pojadą również w niedzielnym wyścigu ze startu wspólnego. Skład biało-czerwonych uzupełniają: Michał Gołaś, Bartosz Huzarski, Marcin Sapa i Przemysław Niemiec. Cała szóstka to zawodnicy zagranicznych grup zawodowych.

Selekcjoner Piotr Wadecki nie ukrywał, że o sukcesy może być trudno, a takim byłoby już miejsce w pierwszej dziesiątce. "Nie jesteśmy faworytami, ale obiecuję ambitną walkę. Zawodnicy są dobrze przygotowani. Plamy nie powinno być" - powiedział PAP.

W drużynie młodzieżowców jest złoty medalista tegorocznych mistrzostw Europy z Ankary Piotr Gawroński oraz były mistrz świata juniorów Michał Kwiatkowski. Ten ostatni od przyszłego roku będzie się ścigać z najlepszymi, kilka tygodni temu podpisał kontrakt z amerykańską ekipą RadioShack. Ale nie oni mają być liderami zespołu - trener Zbigniew Piątek stawia na Sylwestra Janiszewskiego, który z dobrej strony pokazał się w Tour de l'Avenir.

W Geelong zabraknie wielu zawodników światowej czołówki, m.in. dwóch najlepszych w Tour de France - Hiszpana Alberto Contadora i Luksemburczyka Andy'ego Schlecka. Mimo to walka o medale zapowiada się interesująco. W jeździe na czas - między Cancellarą a Australijczykiem Michaelem Rogersem. W wyścigu ze startu wspólnego grono pretendentów do podium jest bardzo liczne, ale eksperci najwięcej szans dają specjalistom od wyścigów klasycznych, wymieniając w pierwszej kolejności Belga Philippe'a Gilberta i obrońcę tytułu Cadela Evansa.

Nie bez szans jest też Hiszpan Oscar Freire, który może po raz czwarty zdobyć tęczową koszulkę. W historii mistrzostw świata nikomu jeszcze się to nie udało.

Skład reprezentacji Polski:

elita: Maciej Bodnar (Liquigas), Jarosław Marycz (Saxo Bank), Michał Gołaś (Vacansoleil), Bartosz Huzarski (ISD), Marcin Sapa (Lampre) i Przemysław Niemiec (Miche)
młodzieżowcy: Piotr Gawroński (TKK Pacific Toruń), Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice), Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice), Michał Kwiatkowski (TKK Pacific Toruń/Caja Rural), Rafał Majka (WLKS Krakus Kraków), Paweł Poljański (Kelly's GKS Cartusia Kartuzy)

Program mistrzostw:

środa - jazda na czas młodzieżowców i kobiet
czwartek - jazda na czas mężczyzn
piątek - wyścig młodzieżowców
sobota - wyścig kobiet
niedziela - wyścig mężczyzn