Zawodnicy zagrają w obcisłych, śliskich koszulkach i spodenkach. Jak zakładają działacze i trenerzy, w ten sposób unikną ciągnięcia za koszulki, natomiast śliski materiał sprawi, że będą się prześlizgiwać jak ryby przez sieć obrony przeciwnika.

Producent materiału przeprowadził niezależne testy techniczne na trzech politechnikach. Jak podkreślili szwedzcy działacze, podejmując decyzję o zakupie, nowe stroje zwiększają szybkość zawodników o 1,1 procenta, ich skoczność o cztery, a siłę strzałów aż o 5,3 procenta".

"Strój jest świetnie skrojony i wygodny, tak że bardzo przyjemnie się w nim gra" - ocenił Oscar Carlen, który jako pierwszy próbował go na treningu.

Zaszczyt ten przypadł mu z tego powodu, że jego ojciec Per Carlen grał w poprzednich MŚ w Szwecji w 1993 roku. Wtedy reprezentanci tego kraju również otrzymali wyjątkowo obcisłe koszulki, lecz koncepcja przed mistrzostwami Europy rok później została głównie z powodu protestów przeciwników na lata porzucona.

"Teraz widać, że był to bardzo dobry pomysł. Przed 18 laty znacznie zredukowaliśmy przypadki ciągnięcia czy szarpania za koszulki i zwalniania lub zatrzymywania z tego powodu akcji" - powiedział Per Carlen.