Talent sportowy obecnego prezesa Polskiego Związku Kolarskiego, urodzonego 12 stycznia 1946 r. w Świebodowie koło Milicza, dostrzegł latem 1968 r., w dwuetapowym, lokalnym wyścigu, legendarny trener kolarstwa Henryk Łasak (zginął w wypadku samochodowym w 1973 r.). Wiosną 1968 r. nieznany nikomu Ryszard Szurkowski wygrał przełajowe mistrzostwa Polski, reprezentując barwy Dolmelu Wrocław. A zaczął trenować kolarstwo dwa lata wcześniej w klubie LZS Milicz.

Reklama

W Wyścigu Pokoju Szurkowski zadebiutował w 1969 r. i od razu zajął w nim drugie miejsce, ustępując tylko Francuzowi Jean-Pierre'owi Danguillaume, który osiągnął nad nim 42 sekundy przewagi. Potem przyszły triumfy indywidualne i drużynowe w tym wyścigu. W sześciu startach Szurkowski wygrał 13 etapów, a 52 etapy przejechał w żółtej koszulce lidera.

Wyścig Pokoju był dla Szurkowskiego, 12-krotnego mistrza Polski, przedsionkiem do sławy światowej. Trzykrotnie zdobywał tęczową koszulkę mistrza świata. Indywidualnie triumfował na trasie Montjuich w Barcelonie w 1973 r. (asekurujący jego ucieczkę na ostatnim kilometrze wyścigu Stanisław Szozda został wtedy wicemistrzem świata). Szurkowski był też mistrzem świata drużynowo. Zwyciężał w wyścigach MŚ na 100 km w 1973 r. w Barcelonie i w 1975 r. w Mettet. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W 1972 i 1976 zdobył z kolegami srebrne medale w wyścigu drużynowym.



Miałby w dorobku 13 tytułów mistrza Polski, gdyby nie gest godny wielkiego sportowca. W wyścigu indywidualnym o tytuł mistrza Polski w 1970 r. oddał swój rower koledze i rywalowi Zygmuntowi Hanusikowi, który był pierwszy na mecie. Za ten szlachetny czyn otrzymał Nagrodę Fair Play UNESCO. Tę nagrodę ceni sobie nie mniej niż liczne puchary i medale, które czynią go najlepszym kolarzem Polski w historii.

Reklama

Po zakończeniu kariery sportowej Ryszard Szurkowski pracował, z powodzeniem, jako trener kadry narodowej (1984-1988). Jego podopieczny Lech Piasecki wygrał w 1985 r. Wyścig Pokoju i w tym samym roku został mistrzem świata amatorów we włoskiej Giavera del Montello. Szurkowski był także twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89) i klubu w Warszawie o nazwie... "Szurkowski". Potem był dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju... W kwietniu 2010 r. podjął się trudnej funkcji prezesa zadłużonego PZKol.

Należy do ekskluzywnego grona najwybitniejszych polskich sportowców. W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. A mimo to nigdy nie pozuje na postać z pomnika. Pozostał bezpośredni i przystępny, taki sam jak przed laty, gdy ze Świebodowa i Milicza wyruszał w świat wielkiego sportu.