Największą niespodziankę sprawili sprinterzy. Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński i Damian Zieliński w bezpośrednim wyścigu eliminacyjnym wyprzedzili mistrzów olimpijskich - Brytyjczyków. Sukces tym bardziej godny podkreślania, że rywale jechali w najsilniejszym składzie: Chris Hoy, Matthew Crampton i Jason Kenny.

Kilka godzin później trójka kolarzy ze Szczecina w wyścigu o trzecie miejsce nie dała szans Holendrom, choć pojechała o jedną dziesiątą sekundy wolniej niż przeciw Brytyjczykom (dokładnie 44,809 s). W finale, który był powtórką z marcowych mistrzostw świata na tym samym torze w Apeldoorn, Niemcy ponownie pokonali Francuzów.

W zakończonych późnym wieczorem wyścigach punktowych Polacy ponownie stanęli na podium. Wśród pań Katarzyna Pawłowska przegrała jedynie z Rosjanką Jewgienią Romaniutą, a w konkurencji mężczyzn Rafał Ratajczyk sięgnął po złoto. Zawodnik ekipy CCC Polkowice z piątką rywali zdublował resztę stawki, a w bezpośredniej walce o najcenniejszy krążek wyprzedził o 5 pkt Czecha Milana Kadleca.

Ratajczyk, który ostatnio zaczął specjalizować się w omnium (wielobój), przypomniał, że w wyścigu punktowym odnosił już znaczące sukcesy. W 2006 roku został w Bordeaux wicemistrzem świata, a dwa lata później z nadziejami jechał na igrzyska do Pekinu. Konkurencja ta straciła już swój olimpijski status - w Londynie zastąpi ją m.in. omnium.

W piątek startowały ponadto trzy polskie drużyny. W wyścigu na 4 km na dochodzenie Paweł Brylowski, Dawid Głowacki, Mateusz Nowaczek i Mateusz Nowak uplasowali się na dziesiątej pozycji (4.11,679). W finale Brytyjczycy zdecydowanie wygrali z Duńczykami. Na dość wolnym holenderskim torze byli bardzo blisko przełamania granicy 4 minut (4.00,008).

W sprincie drużynowym kobiet Natalia Rutkowska i Małgorzata Wojtyra zajęły ostatnie, 11. miejsce (36,325 s), a w wyścigu na 3 km na dochodzenie zespół w składzie: Wojtyra, Edyta Jasińska, Katarzyna Pawłowska został sklasyfikowany na ósmej pozycji (3.33,030). W obu konkurencjach złote medale zdobyły Brytyjki.

Mistrzostwa Europy elity to kolejny etap kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Londynie. Impreza jest organizowana po raz drugi - premiera odbyła się przed rokiem w Pruszkowie.