Według Krzysztofa Ficka, który dokonał zabiegu, rehabilitacja potrwa od czterech do sześciu tygodni. Oznacza to, że bardzo wątpliwy jest występ Szmala w mistrzostwach Europy, które odbędą się w dniach 15-29 stycznia 2012 w Serbii.

"Operacja się udała. Rehabilitacja zawodnika potrwa od czterech do sześciu tygodni. W tej chwili jeszcze zbyt mało czasu minęło od zabiegu, by spekulować na temat ewentualnego startu w mistrzostwach Europy" - powiedział PAP Ficek.

To nie koniec leczenia jednego z najlepszych bramkarzy świata. W przyszłości - zdaniem Ficka - czeka go ustawianie osi nogi.

Szmal, gdy występował w niemieckim Rhein-Neckar Loewen, miał operowane lewe kolano.

Podstawowy bramkarz drużyny narodowej, który miał spory wkład we wszystkie sukcesy biało-czerwonych w ostatnich latach (srebrny i brązowy medal mistrzostw świata), nie gra od 4 grudnia.

33-letni Szmal znalazł się w szerokiej kadrze powołanej przez trenera reprezentacji Bogdana Wentę na ME. Oprócz niego szansę na występ w Serbii mają bramkarze Adam Malcher (Zagłębie Lubin), Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy) i Marcin Wichary (Wisła Płock).