Nasza Otylia nie miała sobie równych w finale. Ustanowiła fenomenalny rekord świata z czasem 2.03,53 min (poprzedni należał do Chinki Yu Yang i wynosił 2.04,04). Polka wyprzedziła drugą na mecie Węgierkę Emese Kovacs o prawie dwie sekundy. Lepszego prezentu na świętowane dzisiaj 24. urodziny Jędrzejczak chyba nie mogła sobie wymarzyć.

Już pierwszy finał na pływackich mistrzostwach Europy w Debreczynie przyniósł nam sukces. Paweł Korzeniowski do ostatnich metrów walczył o złoto z Niemcem Paulem Biedermannem. Polak zwyciężył z czasem 3.38,72 min, wygrywając o zaledwie 0,04 sekundy. Trzeci był Węgier Gergo Kis. Przemysław Stańczyk uzyskał rezultat 3.41,63 min i zajął piąte miejsce.

To trzeci medal mistrzostw Europy w karierze Korzeniowskiego (na 400 m stylem dowolnym na basenie 25-metrowym). Przed dwoma laty w Trieście był drugi, w ubiegłym roku w Helsinkach zajął trzecią pozycję.

Katarzyna Baranowska uzyskała wynik 2.09,25 min., poprawiając własny rekord Polski o 0,22 s. Niestety Polce nie udało się obronić mistrzowskiejgo tytułu z Helsinek. Tym razem zwyciężyła Francuzka Camille Muffat - 2.09,05. Aleksandra Urbańczyk zajęła szóste miejsce - 2.10,68.

Pozostali Polacy też dobrze spisali się w eliminacjach. Beata Kamińska z ósmym rezultatem - 31,61 s, awansowała do półfinału wyścigu na 50 metrów stylem klasycznym. Kamińska to rekordzistka Polski i wicemistrzyni Europy sprzed dwóch lat na tym dystansie.

Marcin Babuchowski pobił rekord życiowy w eliminacyjnym wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym i awansował z ósmej pozycji do półfinałów. Niestety, do finału już nie awansował. W półfinale zajął dziewiąte miejsce.

Natomiast Łukasz Gąsior zajął drugie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym na 50 metrów stylem dowolnym. Polak uzyskał czas 22,24 s, co ostatecznie dało mu awans do półfinału z 12. czasem. Niestety, w wielkim finale nasz pływak się nie pojawi. W 1/2 finału Gąsior zajął 10. pozycję i odpadł z dalszej rywalizacji.

W pierwszym starcie zawiódł Sławomir Kuczko, który nie zdołał awansować do półfinału na 100 m stylem klasycznym. Polak będzie jeszcze walczył o medal na 200 m stylem klasycznym - na tym dystansie jest aktualnym wicemistrzem Europy, a w 2005 roku zdobył złoto.