Obok boksu kobiet o wejście do rodziny olimpijskiej w Londynie w 2012 roku aspirowały gra mieszana w tenisie ziemnym i sprinty pływackie.

Za wprowadzeniem boksu kobiet do programu igrzysk był przewodniczący MKOl Jacques Rogge, który już od pewnego czasu w oficjalnych wystąpieniach podkreślał, że nadszedł właściwy czas na tę dyscyplinę na olimpiadzie.

Za swoją dyscypliną był także rzecznik Międzynarodowej Federacji Boksu (AIBA) Richard Baker. "Tysiące kobiet uprawiających boks, mających swe krajowe, międzynarodowe, kontynentalne zawody, marzy o dniu, w którym będą mogły cieszyć się największą sportową imprezą. Zasługują na to" - kilka razy przypominał Baker przed posiedzeniem Komitetu Wykonawczego MKOl w Berlinie.

W Londynie o medale będzie walczyć po 12 zawodniczek w trzech kategoriach wagowych: muszej (48-51 kg), lekkiej (56-60 kg) i średniej (69-75). Jacques Rogge podkreślił, że ogólna liczba uczestników turnieju olimpijskiego w boksie nie zmieni się, ponieważ rywalizacja mężczyzn będzie zmniejszona z 11 do 10 kategorii.