Robert Kubica już na samym początku wyścigu miał ogromnego pecha. Kolega Polaka z zespołu BMW Sauber Nick Heidfeld popełnił błąd i wypadł z toru. Niestety przy okazji wypchnął też naszego mistrza. Na szczęście obu kierowcom nic się nie stało i kontynuowali jazdę.

Już po chwili nad torem Nurburgring pojawiły się czarne chmury, z których spadł deszcz. Kierowcy w pośpiechu zjeżdżali do boksów i zmieniali opony. Ale nic to nie dało w przypadku aż sześciu zawodników, którzy wpadli w poślizg na jednym z zakrętów i wypadli z toru. Tym samym udział w zawodach zakończyli Batton, Sutil, Rosberg, Speed, Liuzzi. Tylko Lewis Hamilton wyszedł cało z wypadku.

Organizatorzy w obawie o zdrowie zawodników przerwali na dwadzieścia minut wyścig. W tym czasie deszcz przestał padać. Ale zawodnicy i tak musieli uważać. Tor był bardzo mokry i tym samym łatwo dochodziło do kolizji.

Po wznowieniu zawodów nieoczekiwanie przez kilka okrążeń prowadził debiutant w stawce kierowców Formuły 1 Winkelhock z ekipy Spykera. Ale już po paru minutach wszystko wróciło do normy. Na prowadzenie wyszła dwójka faworytów. Pierwszy jechał Felippe Massa z Ferrari, a drugi Fernando Alonso z McLarena. Ogromnego pecha miał Fin Kimi Raikkonen, który przez awarię bolidu zakończył udział w zawodach.

Nasz Robert Kubica przez wypadek na początku wyścigu jechał jedenasty. Mimo tego Polak nie stracił nadziei na punktowane miejsce. Kierowca BMW Sauber wyprzedzał kolejnych zawodników i ostatecznie zajął dobrą siódmą pozycję. Tuż przed Kubicą przyjechał na metę - drugi z zawodników BMW - Nick Heidfeld, który był szósty.

Kibice do samego końca zawodów oglądali walkę o pierwsze miejsce. Ostatecznie lepszy okazał się Hiszpan Fernando Alonso z teamu McLarena. Drugi był Brazylijczyk Felippe Massa z ekipy Ferrari, a trzeci Australijczyk Mark Webber z Red Bulla.


Wyniki Grand Prix Europy:
1. Fernando Alonso (Hiszpania/McLaren-Mercedes) 2:06.26,358
2. Felipe Massa (Brazylia/Ferrari) + 8,155 straty
3. Mark Webber (Australia/Red Bull-Renault) + 1.05,674
4. Alexander Wurz (Austria/Williams-Toyota) + 1.05,937
5. David Coulthard (Szkocja/Red Bull-Renault) + 1.13,656
6. Nick Heidfeld (Niemcy/BMW-Sauber) + 1.20,298
7. Robert Kubica (Polska/BMW-Sauber) + 1.22,415
8. Heikki Kovalainen (Finlandia/Renault) + 1 okrężenie straty
9. Lewis Hamilton (W.Brytania/McLaren-Mercedes) + 1
10. Giancarlo Fisichella (Włochy/Renault) + 1
11. Rubens Barrichello (Brazylia/Honda) + 1
12. Anthony Davidson (W.Brytania/Super Aguri-Honda) + 1
13. Jarno Trulli (Włochy/Toyota) + 1

Wyścigu nie ukończyli:
Anthony Davidson (Wielka Brytania/Super Aguri), Scott Speed (USA/Toro Rosso), Ralf Schumacher (Niemcy/Toyota), Adrian Sutil (Niemcy/Spyker), Kimi Raikkonen (Finlandia/Ferrari), Vitantonio Liuzzi (Włochy/Toro Rosso), Takuma Sato (Japonia/Super Aguri Honda), Jenson Button (Wielka Brytania/Honda), Nico Rosberg (Niemcy/Williams Toyota), Markus Winkelhock (Niemcy/Spyker)

Klasyfikacja mistrzostw świata kierowców (po 10 z 17 eliminacji):
1. Lewis Hamilton (W.Brytania/McLaren-Mercedes) 70 punktów
2. Fernando Alonso (Hiszpania/McLaren-Mercedes) 68
3. Felipe Massa (Brazylia/Ferrari) 59
4. Kimi Raikkonen (Finlandia/Ferrari) 52
5. Nick Heidfeld (Niemcy/BMW-Sauber) 36
6. Robert Kubica (Polska/BMW-Sauber) 24
7. Giancarlo Fisichella (Włochy/Renault) 17
8. Heikki Kovalainen (Finlandia/Renault) 15
9. Alexander Wurz (Austria/Williams-Toyota) 13
10. Mark Webber (Australia/Red Bull-Renault) 8
. David Coulthard (Szkocja/Red Bull-Renault) 8
12. Jarno Trulli (Włochy/Toyota) 7
13. Nico Rosberg (Niemcy/Williams-Toyota) 5
14. Takuma Sato (Japonia/Super Aguri-Honda) 4
15. Ralf Schumacher (Niemcy/Toyota) 2
16. Sebastian Vettel (Niemcy/BMW-Sauber) 1
. Jenson Button (W.Brytania/Honda) 1

Klasyfikacja mistrzostw świata konstruktorów (po 10 z 17 eliminacji):
1. McLaren-Mercedes 138 punktów
2. Ferrari 111
3. BMW Sauber 61
4. Renault 32
5. Williams Toyota 18
6. Red Bull Renault 16
7. Toyota 9
8. Super Aguri Honda 4
9. Honda 1


1. okrążenie: Wystartowali. Najlepiej zaczął kierowca Ferrari Kimi Raikkonen. Fin ruszył z pole position i już prowadzi w wyścigu. Pecha mieli kierowcy BMW Sauber. Z powodu błędu Nicka Heidfelda, Niemiec i Robert Kubica wypadli z toru. Na szczęście nic im się nie stało i jadą dalej.

2. okrążenie: Niestety zaczął padać deszcz. Kolejni zawodnicy zjeżdżają do boksów i zmienią opony na te do jazdy po mokrej nawierzchni.

3. okrążenie: Przez mokry tor aż sześciu kierowców wypadło na zakręcie. W ten sposób swój udział w zawodach zakończyli już Batton, Sutil, Rosberg, Speed, Liuzzi. Nie wiadomo, czy wyścig będzie kontynuował Lewis Hamilton. Bolid Anglika usunięto z toru przy pomocy ekipy technicznej. Jednak organizatorzy Grand Prix pozwolili kierowcy McLarena na udział w zawodach.

4. okrążenie: Niespodziewanie prowadzi Winkelhock z ekipy Spykera. Drugi jedzie Massa z Ferrari, a trzeci Alonso z McLarena. Niestety ze względu na opady deszczu organizatorzy przerwali na parę minut wyścig.

7. okrążenie: Zawody już wznowiono. Nadal pierwszy jedzie Winkelhock. Robert Kubica jest jedenasty.

8. okrążenie: Zmiana na prowadzeniu. Teraz to Massa jest pierwszy, drugi jedzie Alonso, a trzeci Coulthard.

10. okrążenie: Trwa zacięta walka o piąte miejsce. Na razie Kovalainen udanie się broni przed Raikkonenem.

11. okrążenie: Kubica odrabia straty z początku wyścigu. Polak jest już dziesiąty.

12. okrążenie: Jadący na dziewiątym miejscu Alex Wurz zjechał do boksu. Dzięki temu nasz kierowca BMW Sauber awansował o jedną pozycję. Robert jest dziewiąty.

13. okrążenie: Kolejni kierowcy zjechali do boksów. Część zawodników uzupełnia zapasy paliwa, a pozostali zmieniają opony.

14. okrążenie: Z udziału w wyścigu - z powodu awarii samochodu - wycofał się kierowca Spykera Winkelhock.

15. okrążenie: W wyścigu prowadzi Massa z Ferrari, drugi jedzie Alonso z McLarena, a trzeci jest Raikkonen (McLaren). Robert Kubica na razie jest ósmy.

18. okrążenie: Polski zawodnik BMW Sauber walczy o siódmą pozycję z Davidem Coulthardem.

20. okrążenie: Tymczasem z toru wypadł Ralf Schumacher. W ten sposób Niemiec już dzisiaj nie pojedzie.

21. okrążenie: Kierowca Super Aguri Sato wycofał się z udziału w zawodach. Na torze pozostało czternastu zawodników.

22. okrążenie: Na torze Nurburgring nadal prowadzi Massa, drugi jest Alonso, a trzeci Raikkonen. Kubica jedzie na ósmym miejscu. Jednak Polak cały czas walczy o lepszą lokatę.

24. okrążenie: Ostatni w Grand Prix Europy jest Lewis Hamilton. Ale angielski kierowca stara się jak może i chce odrobić straty.

27. okrążenie: Piąty Kovalainen zjechał do boksu. Dzięki temu Robert Kubica awansował na siódme miejsce.

31. okrążenie: Nasz kierowca BMW Sauber nadal jest na torze. W tym samym czasie kolejni kierowcy zjeżdżają do boksów i uzupełniają paliwo.

33. okrążenie: W czołówce wyścigu bez zmian. Nadal prowadzi Mass z Ferrari, drugi jest Alonso z McLarena, a trzeci Raikkonen (Ferrari).

34. okrążenie: Ostatni Lewis Hamilton wyprzedził Fisichellę. Teraz angielski zawodnik McLarena jedzie trzynasty.

35. okrążenie: Robert Kubica awansował na szóstą lokatę. Polak wyprzedził Kimi'ego Raikkonena z ekipy Ferrari, który zjechał do boksu.

38. okrążenie: Lewis Hamitlon wyprzedził Trulliego i Anglik jest już dwunasty. Tymczasem z wyścigu wycofał się jeden z faworytów Kimi Raikkonen.

39. okrążenie: W wyścigu nadal prowadzi Massa, drugi jest Alonso, a trzeci jedzie Webber. Robert Kubica znowu awansował o jedną lokatę i Polak z BMW Sauber jest już piąty.

40. okrążenie: Nasz zawodnik zjechał do boksu na tankowanie paliwa i zmianę opon. Po powrocie na tor Kubica jest na siódmej pozycji.

41. okrążenie: Lider klasyfikacji generalnej kierowców Lewis Hamilton walczy o jak najlepsze miejsce. Anglik wyprzedził Barrichello i jest już dziesiąty.

42. okrążenie: Zmiany w czołówce wyścigu. Na trzecie miejsce wysunął się David Coulthard. Tymczasem drugi Fernando Alonso z McLarena stara się dogonić prowadzącego Felippe Massę z Ferrari.

44. okrążenie: Robert Kubica nadal jedzie na siódmej pozycji. Choć Polak stara się jak może wygląda na to, że skończy wyścig właśnie na tym miejscu.

47. okrążenie: Mark Webber awansował na trzecie miejsce. W wyścigu nadal prowadzi Massa, ale tuż za kierowcą Ferrari jedzie Alonso z McLarena.

48. okrążenie: Robert Kubica jedzie na siódmej pozycji. Ale polski zawodnik BMW Sauber traci tylko dwie sekundy do szóstego Davida Coultharda.

50. okrążenie: Niestety znowu zaczyna padać deszcz. Kovalainen zjechał do boksu. Dzięki temu Robert Kubica awansował na szóste miejsce.

53. okrążenie: Na torem Nurburgring rozpadało się na dobre. Kolejni zawodnicy zjeżdżają do boksów i zmieniają opony.

54. okrążenie: Lewis Hamilton awansował na ósmą pozycję. Robert Kubica cały czas jedzie siódmy.

56. okrążenie: Zmiana na prowadzeniu. Fernando Alonso z ekipy McLarena wyprzedził Felippe Massę z Ferrari. Trzeci jest Mark Webber.

57. okrążenie: Robert Kubica jedzie na szóstej pozycji. Ale Polak musi się bronić przed atakami kolegi z zespołu BMW Sauber Nicka Heidfelda.

59. okrążenie: Na szczęście przestało już padać. Ale kierowcy i tak muszą uważać - tor jest mokry. Niestety Nick Heidlefd wyprzedził Robert Kubicę. Polak spadł na siódmą pozycję.

Meta: Fernando Alonso wygrywa. Drugi przyjeżdża Felippe Massa z Ferrari, a trzeci jest Mark Webber z Red Bulla. Robert Kubica ukończył wyścig na siódmym miejscu.