Drugie miejsce w Katalonii wywalczył Hiszpan Dani Sordo, tracąc do zwycięzcy 15,6 s, a trzecie Belg Thierry Neuville (obaj Hyundai I20 WRC) - strata 1.15,0.

Z czterech niedzielnych odcinków specjalnych jeden wygrał Ogier, a na trzech najszybszy był Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC), który w klasyfikacji generalnej rajdu uplasował się poza czołową szóstką.

Na otarcie łez Latvala wygrywając Power Stage, zdobył trzy dodatkowe punkty do klasyfikacji sezonu.

Do zakończenia mistrzostw świata w sezonie 2016 zostały jeszcze dwa rajdy - pod koniec października Wielkiej Brytanii i w połowie listopada Australii.

Triumfując w Katalonii Ogier odniósł 37 zwycięstwo w karierze w rajdowych MŚ i zapewnił Francji trzynasty z rzędu tytuł. Dziewięć pierwszych ma w dorobku Sebastien Loeb, który był mistrzem świata w latach 2004-2012.

Ogier w tym sezonie triumfował w Monte Carlo, Szwecji, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Na drugim stopniu podium stawał w Meksyku i Argentynie, a trzecie miejsca zajął w Portugalii i we Włoszech.

Obok Ogiera w Katalonii świętował cały team Volkswagena, który zanotował po raz dwudziesty z rzędu wywalczenie miejsca na podium rundy mistrzostw świata. Kierowcy tej ekipy plasują się w czołowej trójce od Rajdy Portugalii w maju 2015 roku.

"To jest dla mnie fantastyczny rok. Na dwie rundy przed końcem jestem mistrzem. Teraz już nie muszę nic więcej zrobić" - powiedział na mecie Ogier.

Zadowolony ze swojego startu był także Sordo, który nawet był liderem po pierwszym, szutrowym etapie. "Jestem trochę rozczarowany, ale muszę pogratulować Sebowi. Dałem z siebie wszystko, to było moje maksimum" - przyznał hiszpański kierowca.

Trzeci w Katalonii Neuville nie krył, że wynik jego teamu daje mu satysfakcję. "Mamy jako team Hyundai dwa miejsca na podium. To dobra prognoza przed nowym sezonem, nasz samochód rzeczywiście spisuje się bardzo dobrze" - uważa Belg.

Wyniki Rajdu Katalonii: (po 11 z 13 rund MŚ):
1. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC) 3:13.03,6