Zdarzenie miało miejsce w czwartkowe popołudnie na trasie motocrossowej Cavallara we włoskim Mondavio w pobliżu Pesaro. W oświadczeniu ekipy, której barwy reprezentuje włoski motocyklista, napisano, że po badaniach nie stwierdzono u niego żadnych złamań ani innych poważniejszych obrażeń.

W czasie ubiegłotygodniowego wyścigu motocyklowych mistrzostw świata w klasie MotoGP we francuskim Le Mans Rossi zderzył się ze swoim kolegą z teamu Hiszpanem Maverickiem Vinalesem i nie ukończył zawodów, tracąc tym samym pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu. Jest w niej obecnie trzeci. Następna runda MŚ odbędzie się 4 czerwca na "domowym" torze Włocha w Mugello.

Karierę rozpoczął na początku 1990 roku. Dziewięć razy wywalczył mistrzostwo świata, w tym siedmiokrotnie w królewskiej klasie MotoGP (wcześniej 500 cc). Wygrał łącznie 114 wyścigów MŚ.