Robert Kubica po raz kolejny potwierdził, że jest jednym z najlepszych kierowców na świecie. Nasz jedynak w Formule 1 pojechał kapitalnie i zajął drugie miejsce w Grand Prix Monaco. Tym samym po raz drugi w karierze był drugi i po raz czwarty stanął na podium.

Ale o końcowy sukces łatwo nie było. Od początku tor uliczny w Monte Carlo był bardzo mokry. Na pierwszych okrążeniach kierowcy rozbijali się na potęgę. Na szczęście Kubica uniknął stłuczki.

Polak miał dużo szczęścia. Choć był piąty w kwalifikacjach, do wyścigu ruszył z czwartego miejsca, ponieważ przed startem jakąś awarię miał Heikki Kovalainen z McLarena. Potem Kubica jechał fenomenalnie i zasłużenie zajął drugie miejsce. Tym samym utrzymał czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców, ale przez to, że Nick Heidfeld zajął ostatnie miejsce, ekipa BMW Sauber spadła na trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

W wyścigu wielkiego pecha miał Adrian Sutil. Młody kierowca Force India długo jechał w czołówce. Zajmował nawet czwarte miejsce, najlepsze w karierze, ale na ostatnich okrążeniach staranował go Fin Kimi Raikkonen i Sutil musiał się wycofać z wyścigu.

Kolejny wyścig już 6 czerwca. Za te dwa tygodnie kierowcy będą walczyli o Grand Prix Kanady.

Meta: Lewis Hamilton jako pierwszy dojeżdża do mety. Tuż za nim Robert Kubica i Felipe Massa. Kolejne miejsca zajęli Mark Webber, Sebastian Vettel, Rubens Barichello i Kazuki Nakajima.

1 minuta: Hamilton jedzie po pierwsze miejsce w klasyfikacji kirowców. Kubica po drugie drugie miejsce w tym sezonie i czwarte podium w karierze!

2 minuty: Massa jedzie za Kubicą, czeka na błąd Polaka, ale już chyba nie awansuje na drugie miejsce. Raikkonen odrabia stratę do Kovalainena, ale raczej i tak skończy wyścig na 9. miejscu.

3 minuty: Nad torem wychodzi słońce. Już na pewno nie będzie padało.

4 minuty: Hamilton zwiększa przewagę nad Kubicą. Vettel z ekipy Toro Rosso zajmuje wysokie piąte miejsce, Webber jest czwarty.

5 minut: Mechanicy Force India pocieszają zapłakanego Sutila, który mógł zając najwyższe w karierze czwarte miejsce.

6 minut: Hamilton pewnie jedzie po kolejne zwycięstwo.

7 minut: Już chyba nic nie odbierze Polakowi czwartego podium w karierze!

8 minut: Kubica traci niecałe półtorej sekundy do Hamiltona, ale ma kilka sekund przewagi nad Massą.

9 minut: Kubica jedzie tuż za Hamiltonem.

10 minut do końca: Raikkonen staranował czwartego Sutila. Szkoda młodego kierowcy Force India. Fin i Niemiec zjeżdżają do boksu. Sutil już nie wraca na tor.

67. okrążenie: Samochód bezpieczeństwa zjeżdża z toru. Można się ścigać. Do końca wyścigu zostało jeszcze 11 minut. Przepisy są takie, że wyścig przerywa się po dwóch godzinach, jeżeli kierowcy nie pokonają zaplanowanej liczby okrążeń.

66. okrążenie: Cały czas trwa neutralizacja.

65. okrążenie: Na torze ciągle jedzie samochód bezpieczeństwa. Bolidy jadą gęsiego.

64. okrążenie: Kubica i Massa podczas neutralizacji wyprzedzili dublowanych kierowców.

63. okrążenie: Heidfeld w boksie. Ostatni pobyt kierowcy BMW Sauber w alei serwisowej. Jest dużo zdublowanych kierowców pomiędzy Hamiltonem i Kubicą.

62. okrążenie: Obsługa toru zabiera bolid Rosberga.

61. okrążenie: Kubica traci do Hamiltona 38 sekund. Nico Rosberg roztrzaskuje się o bandę. Żółta flaga, która oznacza, że Kubica zmniejszy dystans do Hamiltona.

60. okrążenie: Alonso odrabia stratę do Buttona i może awansować na dwunaste miejsce.

59. okrążenie: Mark Webber szósty. Świetna jazda doświadczonego kierowcy Red Bulla.

58. okrążenie: 20 okrążeń do mety i Kubica drugi. Czy wytrzyma ataki Massy?

57. okrążenie: Sutil czwarty. To gigantyczna niespodzianka.

56. okrążenie: Massa w boksie. Dostaje opony przeznaczone na suchy tor. Czy wyjedzie przed Kubicą? Nie! Polak drugi!

55. okrążenie: Kovalainen taranuje Jensona Buttona. Może być kara dla Fina. Kubica odrabia stratę do Massy.

54. okrążenie: Hamilton w boksie. Kierowca McLarena wraca na tor przed Massą. Kubicę trochę znosi, ale nasz kierowca świetnie daje sobie radę.

53. okrążenie: Timo Glock wypada z toru jadąc na suchych oponach. Kubica zjeżdża do alei serwisowej po raz drugi i ostatni. Polak dostaje opony na suchą nawierzchnię i wraca na tor na trzeciej pozycji.

52. okrążenie: Szefowie BMW Sauber proponują Kubicy wymianę opon.

51. okrążenie: Hamilton spokojnie jedzie na pierwszej pozycji. Kubica i Massa dublują Kovalainena. Kierowcy tracą do Anglika ponad pół minuty.

50. okrążenie: Kubica jest tuż za Massą, ale nie może teraz wyprzedzać. Żółta flaga znika z toru.

49. okrążenie: Nelson Piquet uderza w bandę. Koniec wyścigu dla młodego Brazylijczyka. Żółta flaga na torze.

46. okrążenie: Kubica zmniejsza dystans do Massy.

45. okrążenie: Prognoza pogody przewiduje, że za sześć minut spadnie deszcz. To może być kłopot dla kierowców.

44. okrążenie: Alonso zjeżdża do pitstopu. Mechanicy wymieniają mu opony na takie przeznaczone na suchą nawierzchnię. To duże ryzyko, ale Renault nie ma nic do stracenia, bo Alonso jest dopiero piętnasty.

43. okrążenie: Kubica utknął za kilkoma kierowcami. Ma kłopot ze zdublowaniem ich, a Massa odjeżdża. Polak stracił ponad trzy sekundy!

42. okrążenie: Rubens Barichello wykręcił najlepszy czas okrążenia. Massa dubluje Jensona Buttona. Nico Rosberg to wykorzystuje i również wyprzedza Brytyjczyka.

41. okrążenie: Kubica traci pięć sekund do Massy i prawie pół minuty do Hamiltona. Kierowca McLarena również tylko raz był w alei serwisowej, ale było to na jednym z pierwszych okrążeń.

40. okrążenie: Kubica ma 16 sekund przewagi nad Markiem Webberem. Australijczyk odrabia stratę, ale tylko dlatego, że ma lżejszy bolid i jeszcze nie miał postoju w boksie.

39. okrążenie: Giancarlo Fisichella zjeżdża do boksu. Kierowca Force India ma jakąś awarię i wycofuje się z wyścigu.

38. okrążenie: Prognoza pogody przewiduje, że w ciągu piętnastu minut znowu zacznie padać deszcz. Trulli wypadł z trasy, naderwał tylni spojler i spadł za Kovalainena.

37. okrążenie: Adrian Sutil z Force India wykręcił najlepszy czas okrążenia! Jarno Trulli w pitsopie, mechanicy Toyory wymieniają mu opony na przejściowe.

36. okrążenie: Hamilton powiększa przewagę nad Massą i Kubicą. Nasz jedynak w F1 trzyma się tuż za kierowcą Ferrari.

35. okrążenie: Warunki jazdy się poprawiają, tor coraz bardziej przesycha.

34. okrążenie: Hamilton jest pierwszy i ma 10 sekund przewagi nad Massą, ale kierowca McLarena niedługo będzie musiał zjechać do alei serwisowej. Nelson Piquet narzeka na opony. Kovalainen zjeżdża na dotankowanie.

33. okrążenie: Massa w pitstopie. Mechanicy wymieniają mu opony i dotankowują paliwo. Brazylijczyk wraca na tor przed Kubicą.

32. okrążenie: Mechanicy Ferrari przygotowują się do przyjęcia Felipe Massy.

31. okrążenie: Nick Heidfled jedzie na szarym końcu i jest dublowany przez kolejnych kierowców.

30. okrążenie: Czwarty Mark Webber traci do Massy prawie minutę.

29. okrążenie: Massa ma 16 sekund przewagi nad drugim Hamiltonem, a Anglik ma ponad 11 sekund przewagi nad Kubicą.

28. okrążenie: Kubica ciągle jedzie na trzeciej pozycji, ale Massa za moment będzie musiał zjechać do alei serwisowej.

27. okrążenie: Raikkonen spędza w boksie aż 16 sekund i może się pożegnać ze zwycięstwem. Fin wraca na tor na szóstej pozycji za Adrianem Sutilem z Force India.

26. okrążenie: Błąd Raikkonena. Fin wpada na bandę i urywa przedni spojler.

25. okrążenie: Kubica zjedzie do pitstopu na wymianę opon i dotankowanie. Mechanicy BMW Sauber są już gotowi do przyjęcia Polaka. Kubica spędził w boksie niecałe 9 sekund i wraca na tor na czwartej pozycji za Kimim Raikkonenem, ale od razu wyprzedza Fina.

24. okrążenie: Nelson Piquet junior z Ranault wypada z toru, na szczęście nie rozbija swojego bolidu, ale traci dziesiąte miejsce. Raikkonen odrabia stratę do Hamiltona.

23. okrążenie: Massa dwukrotnie poprawił rekord toru i zbliża się do Kubicy.

22. okrążenie: Trzeci Hamilton traci do Kubicy już ponad 10 sekund, zaś czwarty Raikkonen aż 17 sekund.

21. okrążenie: Kubica dubluje Heidfelda, który po kolizji z Alonso zajmuje ostanie miejsce. Polak wykręcił rekordowy czas okrążenia i zwiększa przewagę nad Massą do ponad dwóch sekund. Tor zaczyna przesychać.

20. okrążenie: Massa odrabia stratę do Kubicy, jedzie tuż za Polakiem.

19. okrążenie: Kubica spokojnie jedzie na pierwszej pozycji i ma coraz lepsze czasy.

18. okrążenie: Heidfeld w boksie. Niemiec dostaje nowe przednie skrzydło, więcej paliwa i nowy komplet opon.

17. okrążenie: Mechanicy BMW Sauber szykują się do przyjęcia pierwszego bolidu.

16. okrążenie: Polak ma 2,3 sekundy przewagi nad Massą! Jak dobrze pójdzie to Polak po raz pierwszy w karierze wygra Grand Prix Europy!

15. okrążenie: Kubica już pierwszy! Massa popełnia błąd i wypada z toru, jadący za nim Kubica wyprzedza Brazylijczyka.

14. okrążenie: Raikkonen przejeżdża przez pitstop, dzięki temu Kubica awansuje na 2. miejsce. Alonso taranuje Heidfelda. Natychmiast za nimi tworzy się korek.

13. okrążenie: Alonso teraz chce wyprzedzić piątego Heidfelda, ale nie może.

12. okrążenie: Alonso awansuje na 6. pozycję, przed Marka Webbera z Red Bulla.

11. okrążenie: Raikkonen musi za karę przejechać przez pitstop, ponieważ szefowie Ferrari popełnili jakieś wykroczenie, a to oznacza, że Kubica awansuje na 2. pozycję.

10. okrążenie: Samochód bezpieczeństwa zjeżdża z toru, znów można się ścigać. Nick Heidfeld wykorzystał kolizje rywali i awansował na piątą pozycję.

9. okrążenie: Podczas neutralizacji Raikkonen i Kubica dogonili Massę. Nad torem ciągle powiewa żółta flaga.

8. okrążenie: Na tor wjeżdża samochód bezpieczeństywa. Jarno Trulli z Toyoty w boksie. Sebastian Bourdais nie zauważa Davida Coultharda i wpada na Szkota. Oba bolidy zostają ściągnięte dźwigami z toru.

7. okrążenie: Felipe Massa odjechał rywalom. Ma już 11 sekund przewagi nad goniącymi go Kubicą i Raikkonenem. Alonso przytarł barierę i urwał tylnie koło i musi zjechał do boksu.

6. okrążenie: Kubica jedzie tuż za Raikkonenem i czeka na błąd kierowcy Ferrari.

5. okrążenie: Alonso jedzie półtorej sekundy za Kubicą, ale na każdym dużo traci. Hamilton naderwał tylnie zawieszenie i zjeżdża do boksu. Na tor wraca za Polakiem.

4. okrążenie: Kubica traci prawie 12 sekund do Felipe Massy. Timo Glock zjeżdża do alei serwisowej, również urwał przedni nos. Kierowca Toyoty dostał opony przeznaczone na deszcz.

3. okrążenie: Fernando Alonso awansował z siódmej na piątą pozycję. Kubica spokojnie jedzie na 4. pozycji za Kimim Raikkonenem. Nico Rosberg również zjeżdża bo alei serwisowej. Także ma urwany przedni spojler.

2. okrążenie: Jenson Button z Hondy od razu musiał zjechać do alei serwisowej, ponieważ zderzył się z Nickiem Heidfeldem z BMW Sauber i urwał przedni spojler.

1. okrążenie: Ryk silników i wystartowali! Kubica awansował na 4. miejsce, ponieważ Kovalainen został przesunięty na koniec stawki. Hamilton wyprzedził Kimiego Raikkonena. Kierowcy jadą bardzo wolno.

Okrążenie formujące: Robert Kubica spokojnie jedzie za Lewisem Hamiltonem z McLarena. Pochód otwiera Brazylijczyk Felipe Massa z Ferrari. Kłopot ma Heikki Kovalainen, który miał startować przed Kubicą. Fin ma awarię bolidu i nie potrafił uruchomić silnika.