W mistrzostwach wystąpi 16 ekip podzielonych na cztery grupy. Finał zostanie rozegrany 3 października w Karlovych Varach.

Dla trenera Amerykanek Geno Auriemmy największym problemem jest brak odpowiednich przygotowań do MŚ, ze względu na terminarz ligi WNBA. Niektóre czołowe zawodniczki uczestniczyły tylko w części treningów, a dwie przyleciały do Europy prosto z USA tuż przed rozpoczęciem mundialu. W meczach finałowych WNBA Seattle Storm - Atlanta Dream występowały podstawowe zawodniczki reprezentacji - w Seattle rozgrywająca kadry Sue Bird, a w Atlancie Angel McCoughtry.

Z tego samego powodu Australijki czekały na liderkę Lauren Jackson, Czeszki na Janę Novotną, a Rosjanki na Swietłanę Abrosimową (Seattle), Białorusinki na Jelenę Leuczankę, a Brazylijki na Erikę de Souzę oraz Iziane Marques (Atlanta).

Amerykanki, które w grupie rywalizować będą z Grecją, Senegalem i Francją, w sparingach zdeklasowały Australijki 89:56 oraz Hiszpanki 85:69. Mistrz Europy Francja jedzie do Czech bez środkowej Sandriny Grudy, którą z czempionatu wyeliminowała kontuzja kolana. To największa nieobecna mundialu.

Mecze grupowe odbędą się w Ostrawie i Brnie - w pierwszym etapie (w każdym z miast po dwie grupy, 23-25 września) oraz drugim (po jednej grupie w każdym z miast, 27-29 września). Od ćwierćfinałów (1 października) rywalizacja przenosi się do Karlovych Varów.

Do drugiej fazy awansują po trzy najlepsze drużyny z czterech grup, z zaliczeniem wyników pierwszej rundy. W ćwierćfinałach zagrają po cztery najlepsze ekipy z obu grup drugiej rundy.