Zawodnik Magic, który jako pierwszy w historii NBA został wybrany najlepszym defensorem trzy razy z rzędu (2009-2011), marzy o przeniesieniu się na Zachód. Fanom Magic swoją decyzję tłumaczył przez... półtorej godziny.

"Zrobiłem dla tego miasta [Orlando - PAP] wszystko. Nie sądzę, by ludzie byli w stanie zrozumieć moją miłość do Orlando. Tu nie chodzi o koszykówkę. Kocham tu wszystkich, dlatego ta decyzja była dla mnie tak trudna" - zakończył swoje wystąpienie Howard.

Władze Magic zezwoliły jego agentowi na negocjacje z trzema klubami: LA Lakers, mistrzem NBA Dallas Mavericks oraz występującym na Wschodzie, w Atlantic Division New Jersey Nets.

Zawodnik spędził w Orlando siedem sezonów. Rozegrał 57 meczów w play off i 567 w sezonie zasadniczym i tylko w jednym nie wyszedł na parkiet w pierwszej piątce.

Howard, którego do grudnia 2010 roku zmiennikiem w ekipie z Florydy był Marcin Gortat (obecnie Phoenix Suns), zajął w minionym sezonie zasadniczym drugie miejsce w klasyfikacji najlepiej zbierających, uzyskując średnio 14,1 w meczu oraz był czwarty w rankingu najlepiej blokujących (2,38).