Jeszcze na minutę przed końcem meczu Rosjanie przegrywali pięcioma punktami. Na dwie sekundy przed końcem wciąż było 59:58 dla Hiszpanów. Ale Rosjanie się nie poddali. Kapitalny rzut oddał naturalizowany Amerykanin Jon Robert Holden. Piłka jak zaczarowana wpadła do kosza.

Trener Hiszpanów poprosił o przerwę. Zdecydował, że zwycięstwo jego drużynie może zapewnić tylko Pau Gasol. Zawodnik Memphis Grizzlies rzucił równo z końcową syreną, ale piłka nie wpadła do kosza. Rosjanie niemal oszaleli z radości, bo to oznaczało, że zostali mistrzami Europy.

W meczu finałowym kapitalnie zagrał Andriej Kirilienko. Rzucił 17 punktów i miał 5 zbiórek. Wśród pokonanych najwięcej punktów zdobył Gasol - 14. Miał też 14 zbiórek i trzy asysty.

Brązowy medal wywalczyli Litwini, którzy wygrali z Grekami 78:69. Polacy zakończyli swój udział w mistrzostwach Europy na fazie grupowej.