Bostończycy po raz pierwszy od 21 lat są finalistami ligi. Jeszcze na dziesięć minut przed końcową syreną Pistons prowadzili 70:60. Po pierwszej kwarcie Celtics dystansowali rywali o trzy punkty. Stan taki utrzymał się po pierwszej połowie, gdyż w drugiej kwarcie oba zespoły zdobyły po 16 punktów. W trzeciej celniej rzucali goście, wygrywając ją 29:13. Prawie połowę punktów dla Celtics zdobyli Paul Pierce i Roy Allen. Pierwszy miał ich 27, a także 8 zbiórek i 3 asysty, a drugi 17, 6 zbiórek i 2 asysty. Trzeci zawodnik z podstawowego składu Kevin Garnett zapisał odpowiednio 16-6-4.

Kibice koszykówki wiele obiecują sobie po konfrontacji Celtics - Lakers. W finale znalazły się bowiem drużyny z największym dorobkiem w historii. "Celtowie" mają w kolekcji 16, a "Jeziorowcy" 14 tytułów. Obie drużyny walczyły ze sobą w finale rozgrywek dziesięć razy. Bilans jest korzystny dla koszykarzy ze stanu Massachussets, którzy pokonali Kalifornijczyków aż osiem razy - czytamt w "Przeglądzie Sportowym".

Ostatni raz Celtic grali z Lakers w finale w 1987 roku i przegrali wtedy 2:4. W ostatnich ośmiu latach Lakers wystąpili w finale rozgrywek trzykrotnie. W sezonie 2000/2001 pokonali Philadelphia 76ers 4:1, w następnym New Jersey Nets 4:0, natomiast w 2003/2004 przegrali z Detroit Pistons 1:4.

Finałowa rywalizacja rozpocznie się w czwartek 5 czerwca na parkiecie "Celtów", którzy trzy dni później będą gospodarzami drugiego meczu. Później dwa kolejne spotkania zostaną rozegrane w Los Angeles, a w razie konieczności także piąty mecz. Jeśli do tego czasu nie rozstrzygną się losy tytułu mistrzów NBA, to rywalizacja wróci do Bostonu.