Największe święto religii muzułmańskiej rozpoczyna się w piątek i potrwa do 19 września. Podczas ramadanu muzułmanie nie mogą jeść i pić między wschodem i zachodem słońca. Tak rygorystyczne przepisy prawa wykluczają ogromny wysiłek fizyczny, jakim jest udział w ME. Jaaber w meczach kwalifikacji do ME 2009 zdobywał średnio 16,0 pkt, miał 5,1 zbiórek oraz 3,5 asyst.

25-letni Jaaber zagrał w minionym roku w trzech spotkaniach Bułgarii przed ramadanem oraz w pięciu innych meczach w trakcie muzułmańskiego święta.

Izraelski szkoleniowiec Bułgarii Pini Gershon rozważa powołanie w miejsce Jaabera jednego z dwóch innych naturalizowanych Amerykanów - Andrew Owensa (Turk Telekom) lub Earla Rowlanda (Cremona).

Pod znakiem zapytania stoi natomiast udział w ME utalentowanego 21-letniego rzucającego obrońcy Iwana Lilowa, który doznał złamania szczęki w pierwszym towarzyskim meczu przeciwko Portugalii.

W lipcu 2008 roku Polska dwukrotnie zmierzyła się z Bułgarią w Warszawie. W pierwszym spotkaniu rywale wygrali 75:66 (20 pkt zdobył Jaaber), w drugim biało-czerwoni zwyciężyli 92:61.