W Rio de Janeiro srebrny medal wywalczyli Japończycy, a brązowy Kanadyjczycy. Trzeci na mecie Amerykanie zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie strefy zmian.

Sztafeta Jamajki uzyskała czas 37,27, biegnąc w składzie: Asafa Powell, Yohan Blake, Nickel Ashmeade, Usain Bolt. 29-letni Bolt zdobył złoto ze sztafetą także przed czterema laty w Londynie oraz przed ośmiu w Pekinie.

W Rio de Janeiro również po raz trzeci w igrzyskach był najszybszy w biegu na 100 i 200 m.

Z lekkoatletów dziewięć złotych medali wywalczyli także legendarny fiński biegacz Paavo Nurmi, który zdobył też trzy srebra oraz słynny Amerykanin Carl Lewis, którego dorobek w sprintach i skoku w dal uzupełniło jedno drugie miejsce.

Bolt, który w niedzielę skończy 30 lat, w klasyfikacji najbardziej utytułowanych uczestników letnich igrzysk awansował na szóstą pozycję. Przed nim, poza Nurmim (3. miejsce) i Lewisem (5.), są: bezapelacyjny lider - amerykański pływak Michael Phelps (28; 23-3-2), radziecka gimnastyczka Larysa Łatynina (18; 9-5-4) i inny reprezentant USA w pływaniu Mark Spitz (11; 9-1-1).