Jamajczycy zwyciężyli niespełna dekadę temu w składzie: Carter, Michael Frater, Bolt i Asafa Powell. Uzyskali czas 37,10 ustanawiając rekord świata.

Był to jeden z dziewięciu złotych medali olimpijskich Bolta, który w Pekinie, Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) triumfował na 100 m, 200 m i w sztafecie 4x100 m. Z powodu dyskwalifikacji Cartera, "najszybszy człowiek na Ziemi" stracił jeden z krążków.

Reklama

"Nesta Carter odwołał się od decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, której konsekwencją była dyskwalifikacja jamajskiej sztafety 4x100 m. Carter wnosi o uchylenie tej decyzji i przywrócenie jamajskiej drużynie statusu złotych medalistów" - napisano w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej CAS.

Na razie poinformowano jedynie, że procedura została wszczęta, ale nie wiadomo nic o terminach przesłuchań ani o szacowanej dacie ogłoszenia ostatecznej decyzji.

Po raz pierwszy wiadomość o nieprawidłowym wyniku testów antydopingowych Cartera pojawiła się w czerwcu 2016 roku. Ponowne badanie próbek pobranych w 2008 roku wykazało obecność w jego organizmie metylohexanaminy. To związek organiczny, suplement diety znany od 1944 roku, znajdujący się na liście środków zabronionych od 2004 roku.

Reklama

Po dyskwalifikacji Jamajki złoty medal otrzyma sztafeta Trynidadu i Tobago, srebrny Japonia, a brązowy Brazylia.

Bolt nie będzie miał już szans na poprawienie swojego dorobku medalowego z igrzysk, ponieważ po sierpniowych mistrzostwach świata w Londynie planuje zakończyć karierę sportową. W ostatnim sezonie chce startować tylko na 100 m, gdyż - jak twierdzi - nie jest już w stanie poprawić własnego rekord globu na 200 m (19,19).