Polakom wystarczy remis, aby być pewnym występu w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Londynie w 2012 roku. W przypadku porażki zajmą czwarte miejsce w grupie II i o miejsce w eliminacjach olimpijskich będą jeszcze musieli rywalizować z czwartą drużyną grupy I, czyli Niemcami, Islandią lub Węgrami.

Bezpośrednio z mistrzostw świata na olimpiadę zakwalifikują się tylko złoci medaliści. Drużyny z miejsc od drugiego do siódmego uzyskają prawo gry w eliminacjach. Półfinaliści dodatkowo będą mogli u siebie zorganizować jeden z trzech turniejów kwalifikacyjnych.

Później bilety do stolicy Wielkiej Brytanii wywalczą mistrzowie kontynentów. W przypadku Europy możliwość gry w eliminacjach olimpijskich dostaną dodatkowo dwa najlepsze zespoły, które nie zapewnią sobie takiego prawa podczas MŚ 2011.

Awans do półfinału z grupy II zapewniły sobie już ekipy gospodarzy i Danii. Mecz Polski z Chorwacją zadecyduje, która z tych drużyn zajmie trzecie miejsce w końcowej tabeli i będzie grała o piątą pozycję w MŚ. W dotychczasowych rozgrywkach drużyna z Bałkanów zdobyła jeden punkt mniej od podopiecznych trenera Bogdana Wenty, dlatego Polakom wystarczy remis, aby grać w eliminacjach do igrzysk.

Wbrew pozorom piąta lokata w szwedzkich MŚ też może mieć istotne znaczenie, bowiem jeśli któraś z ekip z miejsc 2-4 zdobędzie za rok w Serbii złoto mistrzostw Europy, wówczas prawo organizacji turnieju przedolimpijskiego przejmie właśnie piąta drużyna MŚ.

W trzech turniejach kwalifikacyjnych zagrają po cztery zespoły, z których po dwa najlepsze wywalczą awans.

Podczas igrzysk w 2008 roku w Pekinie mistrzostwo olimpijskie wywalczyła Francja, ale ten wynik nie gwarantuje automatycznie awansu na kolejne igrzyska.