W meczu, którego stawką był awans do finału (oraz mistrzostwo konferencji NFC) Seahawks pokonali po dogrywce Green Bay Packers 28:22. Bohaterem spotkania został Russell Wilson, który poprowadził zespół z Seattle w końcowych fragmentach meczu do zwycięstwa. Seahawks przegrywali po trzech kwartach 7:16, a na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry - 7:19.

Rywalami Seahawks będą zawodnicy New England Patriots, którzy minionej nocy wygrali z Indianapolis Colts 45:7 i zdobyli mistrzostwo konferencji AFC.

To siódmy finał w historii Patriots. Ostatnio zespół ze stanu Massachusetts grał w finale w 2012 roku z New York Giants - wówczas przegrał 17:21.

Mistrzowskiego tytułu broni zespół z Seattle, który rok temu wygrał z Denver Broncos 43:8.

Super Bowl to największe sportowe wydarzenie w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku przed telewizorami zasiadło ponad 112 mln. widzów, co jest rekordem oglądalności w USA.

W tym roku odbędzie się 49. Super Bowl. Spotkanie zostanie rozegrane 1 lutego na stadionie University of Phoenix w mieście Glendale. Zgodnie z przyjętą konwencją Seattle Seahawks jako przedstawiciele NFC będą gospodarzem nieparzystego finału.

Pierwszy Super Bowl został rozegrany w styczniu 1967 r. Spotkali się mistrzowie dwóch rywalizujących ze sobą zawodowych lig - American Football League i National Football League. Na stadionie Memorial Coliseum w Los Angeles, Green Bay Packers pokonali Kansas City Chiefs 35:10.

W 1971 r. obie ligi się połączyły. Utrzymano jednak podział na American Conference i National Conference. Mistrzowie tych dwóch grup spotykają się obecnie w Super Bowl.

Najwięcej, 6 razy, zwyciężali Pittsburgh Steeles. New England Patriots sięgali po trofeum trzy razy, a Seattle Seahawks jeden raz.

W tegorocznym finale zagra dwóch zawodników polskiego pochodzenia: Rob Gronkowski i Stephen Gostkowski (New England Patriots).