Minister Sportu Tomasz Lipiec uchylił uchwałę PZPN, według której poza zdegradowanymi za korupcję Arką Gdynia i Górnikiem Łęczna, nikt więcej miał nie spadać z ekstraklasy, a tylko jeden zespół, który zajmie najniższe miejsce, miałby grać w barażu o utrzymanie. W poniedziałek zarząd związku rozpatrywał projekt nowej uchwały w tej sprawie.

Zgodnie z sugestiami ministra sportu, sponsorów i spółki Ekstraklasa SA, działacze PZPN już nie forsują pomysłu, zgodnie z którym połowa zespołów w naszej lidze nie miałaby o co grać w tym sezonie. Oprócz zdegradowanych Arki i Górnika, z ekstraklasy mogą spaść nawet jeszcze trzy kolejne drużyny, które przegrają baraże z drugoligowcami.

Oto założenia nowej uchwały w sprawie spadków i awansów:

1. Jeżeli Górnik Łęczna lub Arka Gdynia zajęłyby na koniec rozgrywek jedno z dwóch miejsc spadkowych, od nowego sezonu grałby odpowiednio w czwartej i w trzeciej lidze.

2. Jeżeli któryś z obu zdegradowanych karnie klubów zajmie na koniec sezonu 14. miejsce w tabeli, zagra w barażu z trzecim zespołem II ligi. W przypadku zwycięstwa w barażu Górnik i Arka od nowego sezonu będą grały w tych ligach, do których zostały wyrzucone przez Wydział Dyscypliny, czyli w trzeciej (Łęczna) i w drugiej (klub z Gdyni). W tej sytuacji miejsce w pierwszej lidze dostanie najwyżej sklasyfikowany klub pierwszej ligi, który spadł do drugiej. W przypadku jeśli nie będzie takiego klubu, awans otrzyma drużyna, która zajęła najwyższe miejsce w drugiej lidze, ale nie uzyskała bezpośredniej promocji do ekstraklasy. Jeśli jednak kluby z wyrokami za korupcję przegrałyby w konfrontacji barażowej z zespołem z drugiej ligi, to w kolejnym sezonie zagrają o ligę niżej, niż ta, do której zostały zdegradowane przez Wydział Dyscypliny.

3. Jeśli jeden z zespołów karnie zdegradowanych zajmie miejsce powyżej 15. lokaty, w przyszłym sezonie zagra w klasie rozgrywkowej, do której został relegowany przez WD PZPN. W takim wypadku drużyny z miejsc 14. i 15. zagrają baraż o miejsce w pierwszej lidze z 3. i 4. zespołem II ligi.

4. Jeśli oba zdegradowane za korupcję kluby zajmą miejsca powyżej 15. lokaty, zespoły które zajmą miejsca 14., 15. i 16. zagrają w barażach o miejsce w pierwszej lidze z 3., 4. i 5. drużyną II ligi.

5. Gdyby okazało się, że w toku dalszego postępowania dyscyplinarnego z ekstraklasy zostaną wykluczone karnie więcej niż trzy kluby, zarząd po uzgodnieniu z Ekstraklasą SA, może podjąć decyzję o zmniejszeniu liczby drużyn występujących w rozgrywkach pierwszej ligi w przyszłym sezonie.