To oznacza, że jeżeli w tym sezonie Zagłębie znajdzie się w strefie spadkowej, to drużyna z Sosnowca rozpocznie przyszły sezon w trzeciej lidze. Dlatego piłkarze mają jeszcze o co walczyć. Tak czy owak klub będzie się odwoływał. "Ale nie wiemy jeszcze, od jakiego zakresu rozstrzygnięcia będziemy się odwoływać" - powiedział prawnik Zagłebie Tomasz Damięcki.

Działacze nie mieli litości dla Zagłębia. "Włodarze klubu z Sosnowca dobrowolnie poddali się karze, przyjęli odpowiedzialność, ale mimo to zdecydowaliśmy o ich degradacji" - wyjaśnił wiceprzewodniczący WD, Robert Zawłocki. "Dodatkowo ukaraliśmy Zagłębie minusowymi punktami, co dla tego kluby jest dotkliwym ciosem. Dla beniaminka w ekstraklasie zdobycie tylu oczek to wielki wysiłek" - dodał Zawłocki.

"Sytuacja była bardzo szczególna i trudna z punktu widzenia filozofii karania. Nałożenie kary degradacji stanowi ciężkie brzemię, które kładzie się cieniem na udziale drużyny w rozgrywkach. Kara jest nieprawomocna i władze zespołu mogą ją zaskarżyć" - wyjaśnił szef wydziału, Michał Tomczak.

Ale degradacji raczej nie unikną, bo drużyna była mocno przeżarta korupcują. "Przypadek Zagłębia uświadomił nam niedostatek działań - w procederze korupcyjnym brało udział 17 osób, w tym znaczna część piłkarzy. Pozostali gracze brali w nim udział biernie, składając się na łapówki" - powiedział Tomczak.

Robert Zawłocki wyjaśnił w jaki sposób działało Zagłębie. "Mechanizm był następujący - korupcję inicjował kierownik drużyny, który zwracał się z pomysłem do trenera. Szkoleniowiec szedł do rady zespołu, a oni zbierali od zawodników pieniądze, które trafiały do kierownika. On korumpował sędziów, obserwatorów lub piłkarzy rywali."

Zagłębie Sosnowiec to szósty klub ukarany za ustawianie meczów. Wydział Dyscypliny wcześniej zajął się Arką Gdynia, Górnikiem Łęczna, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Górnik Polkowice i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Ale wkrótce do tej ligi mogą wejść następni gracze, bo wrocławska prokuratura już zbiera dowody przeciwko kolejnym skorumpowanym klubom.