"Powiedziałem mu wyraźnie, że obecnie lepsi od niego są Bastian Schweinsteiger i Sami Khedira. Nowi, młodzi piłkarze wchodzą przebojem do składu" - powiedział Loew w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Badische Zeitung".

34-letni Ballack nie pojechał na mistrzostwa świata do RPA z powodu kontuzji kostki. Latem nie przedłużył kontraktu z Chelsea Londyn i związał się z Bayerem Leverkusen. W ostatnim meczu ligowym z Hannoverem nabawił się jednak kontuzji kości piszczelowej i nie zagra przez najbliższe sześć tygodni.

"Dla mnie najważniejszym celem jest stworzenie zespołu. Kiedy Michael jest w formie, potrafi być liderem i jest dla nas bardzo ważny. Dyspozycja piłkarza jest najważniejszym kryterium dla trenera" - podkreślił Loew.

"To nie odnosi się tylko do Ballacka, który na Euro 2012 będzie miał już 36 lat. Każdy zawodnik musi zdawać sobie sprawę ze swojego wieku, bo w pewnym momencie nie jest się w stanie grać na wysokim poziomie. W tym wieku zawodnicy skupiają się na uniknięciu kontuzji" - dodał szkoleniowiec.

Ballack ma za sobą 95 meczów w reprezentacji, w których zdobył 42 bramki.