Napastnik Korony Kielce świetnie rozpoczął sezon, bo z wyjątkiem ostatniej kolejki ekstraklasy, w każdym z sześciu poprzednich meczów ligowych trafiał do siatki. Niedzielan z dorobkiem siedmiu bramek przewodzi w klasyfikacji najlepszych strzelców. W wywiadach podkreślał jednak, że nie spodziewa się powołania do reprezentacji, ponieważ miał zostawić miejsce dla młodszych kolegów.

W ostatni piątek Korona wygrała ze Śląskiem 2:1, a 31-letni napastnik po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobył gola w meczu ligowym. To jednak nie przeszkodziło Smudzie w podjęciu decyzji o powołaniu Niedzielana, który wraca do reprezentacji Polski po 4,5 roku. Ostatni raz zagrał w biało-czerwonych barwach 1 marca 2006 roku przeciwko Stanom Zjednoczonym w Kaiserslautern. W reprezentacji Polski zagrał w 17 meczach i strzelił pięć goli.

Z zaskoczeniem odbierane jest również powołanie dla Huberta Wołąkiewicza z Lechii Gdańsk, który w ligowych meczach nie wyróżniał się niczym szczególnym, a mimo to znalazł uznanie w oczach selekcjonera.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Smudy w gronie powołanych zabrakło Sławomira Peszki (Lech Poznań) i Macieja Iwańskiego (Legia Warszawa), którzy złamali regulamin dyscyplinarny po ostatnim meczu towarzyskim z Australią (1:2).

Kadra na mecze towarzyskie z USA i Ekwadorem:

bramkarze: Grzegorz Sandomierski (Jagiellonia Białystok), Artur Boruc (AC Fiorentina), Przemysław Tytoń (Roda Kerkrade);

obrońcy: Grzegorz Wojtkowiak (Lech Poznań), Łukasz Mierzejewski (Cracovia Kraków), Dariusz Pietrasiak (Polonia Warszawa), Hubert Wołąkiewicz (Lechia Gdańsk), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Kamil Glik (US Palermo), Michał Żewłakow (Ankaragucu);

pomocnicy: Grzegorz Bonin (Górnik Zabrze), Adrian Mierzejewski (Polonia Warszawa), Rafał Murawski (Rubin Kazań), Bartosz Salamon (Foggia), Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Adam Matuszczyk (1. FC Koeln), Ludovic Obraniak (Lille), Radosław Majewski (Nottingham Forest);

napastnicy: Andrzej Niedzielan (Korona Kielce), Kamil Grosicki (Jagiellonia Białystok), Euzebiusz Smolarek (Polonia Warszawa), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre).