Z kolei o tytuł trenera roku rywalizować będą Hiszpanie Vicente del Bosque (zdobył z reprezentacją mistrzostwo świata) i Josep Guardiola (szkoleniowiec Barcelony) oraz Portugalczyk Jose Mourinho z Realu Madryt (z Interem Mediolan triumfował w poprzednim sezonie w Lidze Mistrzów). Złoci medaliści mistrzostw świata Xavi i Iniesta, a także Messi wybrani zostali z grona 23 graczy.

Wcześniej trzech piłkarzy z jednego klubu znalazło się na "podium" Złotej Piłki ponad 20 lat temu - w 1988 roku wygrał Holender Marco van Basten przed rodakami Ruudem Gullitem i Frankiem Rijkaardem, a rok później za Van Bastenem uplasowali się Włoch Franco Baresi i Rijkaard. Wszyscy występowali we włoskim Milanie.

Van Basten zwyciężył również w 1992 roku, a oprócz niego trzykrotnymi laureatami byli: kolejny holenderski zawodnik Johan Cruyff (1971, 1973, 1974) i obecny szef UEFA Francuz Michel Platini (1983-85).

W 2010 roku po raz pierwszy w historii plebiscyt na najlepszego piłkarza wspólnie przeprowadzają FIFA i "France Football". Francuski magazyn przyznawał "Złotą Piłkę" od 1956 roku, a światowa federacja organizowała swoje głosowanie od 1991 roku. Nowością jest wybór szkoleniowca.

Uroczysta gala, na której wręczone zostaną nagrody, odbędzie się 10 stycznia 2011 roku w Zurychu.