"Jeśli termin nie zostanie zachowany, 14 stycznia 2012 roku szwajcarska federacja automatycznie zostanie zawieszona. Komitet Wykonawczy postanowił dać związkowi ostateczny termin do 13 stycznia na wyegzekwowanie zakazu nałożonego na FC Sion i nałożenie na klub sankcji za postawę klubu, który wielokrotnie próbował obejść naszą decyzję w sposób prawnie obraźliwy" - głosi oświadczenie FIFA.

To oznacza, że reprezentacja Szwajcarii nie będzie mogła zagrać w lutym towarzyskiego meczu z Argentyną. Bardziej dotkliwe będzie jednak wykluczenie z Ligi Mistrzów FC Basel, które w 1/8 finału ma zagrać z Bayernem Monachium (22 lutego i 13 marca).

Ostrzeżenie dotyczy sporu działaczy FC Sion z FIFA i UEFA. Sprawa dotyczy nielegalnego wystawienia do gry sześciu sprowadzonych latem zawodników, mimo nałożonego na klub zakazu transferów.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) nałożyła na Szwajcarów roczny zakaz transferów (w 2009 roku) za nakłanianie egipskiego bramkarza Essama El-Hadary'ego do zerwania kontraktu z klubem Al-Ahly (w 2008 r.). Zakaz zaczął jednak obowiązywać faktycznie dopiero w styczniu 2011, po zakończeniu długiego procesu cywilnego - w dwóch instancjach wygrał go klub.

W wyniku korzystnego wyroku, mimo zakazu FIFA, działacze Sionu sprowadzili sześciu piłkarzy i wystawili ich do gry w dwumeczu z Celtikiem Glasgow w walce o awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej. Szwajcarski zespół wygrał, ale UEFA uznała protest Szkotów i zmieniła wynik rywalizacji na ich korzyść.

FC Sion odwołał się od tego werdyktu do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), ale ten utrzymał decyzję o wykluczeniu z LE oraz nakazał przegranej stronie zapłacenie kosztów postępowania w kwocie 40 tysięcy franków szwajcarskich.

Szwajcarzy, oburzeni podważaniem werdyktu sądu cywilnego, skierowali sprawę również do Komisji Europejskiej. W swoim wniosku zwrócili uwagę na naruszenie przez UEFA praw Unii Europejskiej. Wymieniono m.in. "nieuzasadnione ograniczenie konkurencji, nadużywanie pozycji dominującej, naruszenie prawa dostępu do niezależnego sądu gwarantowane artykułem 47. Karty Praw Podstawowych UE, a także naruszenie prawa do swobodnego przepływu pracowników, gwarantowane przez umowy dwustronne pomiędzy UE i Szwajcarią".