Mecz biało-czerwonych z czwartą drużyną ostatniego mundialu przebiegł pod dyktando gości, którzy już do przerwy prowadzili 2:0 po samobójczym golu Kamila Glika oraz trafieniu gwiazdy włoskiej ekstraklasy Edinsona Cavaniego z Napoli. W 64. minucie kontaktową bramkę efektownym strzałem z dystansu zdobył Ludovic Obraniak, ale już kilkadziesiąt sekund później wynik meczu na 3:1 ustalił napastnik Liverpoolu Luis Suarez.

W Sztokholmie, na nowym stadionie Friend Arena, Szwecja pokonała Anglię 4:2, a do historii europejskiego futbolu przejdzie wyczyn Zlatana Ibrahimovica. Napastnik Paris Saint Germain strzelił wszystkie gole dla Skandynawów. Szczególnej urody był czwarty - po błędzie Joe Harta doświadczony Szwed trafił do bramki... przewrotką z ponad 20 metrów.

>>>Szwecja - Anglia 4:2. Zobacz gole

Ibrahimovic jest rekordzistą pod względem zdobytych goli w reprezentacji Szwecji. Z 39 na koncie wyprzedził o dwa Henrika Larssona, byłego gracza Barcelony i Celticu Glasgow.

W ekipie gości, rywala Polaków w eliminacjach mistrzostw świata, z powodu kontuzji nie wystąpili m.in. Wayne Rooney i Theo Walcott. Trener Roy Hodgson, który w środę doznał pierwszej porażki w roli selekcjonera Anglików (z Euro 2012 jego drużyna odpadła po rzutach karnych), pozwolił zadebiutować sześciu piłkarzom. Wydarzeniem dnia w szeregach gości był jednak setny występ w kadrze kapitana Stevena Gerrarda.

W środowy wieczór w Europie odbyły się dwa piłkarskie klasyki.

W Parmie Włosi przegrali z Francuzami 1:2. Gola dla wicemistrzów Europy zdobyła wschodząca gwiazda futbolu na Płw. Apenińskim Stephan El Shaarawy (AC Milan), ale goście odpowiedzieli trafieniami Mathieu Valbueny i Bafetimbiego Gomisa.

Z kolei w Amsterdamie Holendrzy spotkali się ze swoim odwiecznym rywalem - reprezentacją Niemiec. Podczas Euro 2012 oba zespoły zmierzyły się w grupie B, wówczas lepsi okazali się podopieczni Joachima Loewa (2:1).

Tym razem gole nie padły, ale trudno się dziwić, skoro przed meczem najwięcej mówiono o absencjach w obu zespołach. Holandia musiała sobie radzić m.in. bez Robina van Persiego, a w składzie gości zabrakło np. Miroslava Klosego, Mesuta Oezila, Bastiana Schweinsteigera, Toniego Kroosa, Samiego Khediry czy Mario Gomeza.

Ciekawie zapowiadało się także spotkania Rosja - USA w Krasnodarze. Gospodarze prowadzili 2:1, ale w czwartej minucie doliczonego czasu wyrównał rezerwowy Mix Diskerud. Urodzony w Norwegii zawodnik wszedł na boisko chwilę wcześniej.

W reprezentacji Rosji zadebiutował Denis Czeryszew, 20-letni skrzydłowy z rezerw Realu Madryt. W środę nawiązał do rodzinnych tradycji. Jego ojciec - Dmitrij - w latach 1994-98 rozegrał 10 meczów w barwach "Sbornej".

Mistrzowie świata i Europy Hiszpanie zademonstrowali popis umiejętności w Panamie. W spotkaniu, zakończonym po północy polskiego czasu, prowadzili już 5:0 po dwóch golach Pedro oraz jednym Davida Villi, Sergio Ramosa i Markela Susaety. Gospodarze odpowiedzieli jednym trafieniem - w 87. minucie po rzucie karnym Gabriela Gomeza.

Wyniki meczów towarzyskich:

Polska - Urugwaj 1:3 (0:2) Gruzja - Egipt 0:0 Rosja - USA 2:2 (1:0) Zjedn. Emir. Arab. - Estonia 2:1 (1:1) Bułgaria - Ukraina 0:1 (0:1) Arabia Saudyjska - Argentyna 0:0 Czechy - Słowacja 3:0 (2:0) Izrael - Białoruś 1:2 (1:1) Andora - Islandia 0:2 (0:1) Algieria - Bośnia 0:1 (0:0) Armenia - Litwa 4:2 (1:0) Macedonia - Słowenia 3:2 (2:0) Tunezja - Szwajcaria 1:2 (0:1) Cypr - Finlandia 0:3 (0:2) Węgry - Norwegia 0:2 (0:1) Liechtenstein - Malta 0:1 (0:1) Rumunia - Belgia 2:1 (1:1) Chile - Serbia 1:3 (0:1) Luksemburg - Szkocja 1:2 (0:2) Holandia - Niemcy 0:0 Szwecja - Anglia 4:2 (1:2) Austria - Wybrzeże Kości Słoniowej 0:3 (0:1) Gabon - Portugalia 2:2 (1:1) Włochy - Francja 1:2 (1:1) Irlandia - Grecja 0:1 (0:1) Turcja - Dania 1:1 (0:0) Albania - Kamerun 0:0 Panana - Hiszpania 1:5 (0:3)