Pięciokrotni mistrzowie globu i ośmiokrotni zwycięzcy Copa America rozczarowali w pierwszym występie, a nieobecność w składzie gwiazdy Barcelony Neymara może być tylko niewielkim usprawiedliwieniem słabej postawy.

Remis "Canarinhos" mogą uznać za szczęśliwy, gdyż w sukurs przyszedł im sędzia liniowy. W 66. minucie po dośrodkowaniu Milera Bolanosa piłka po nieporadnej interwencji tuż przy słupku brazylijskiego bramkarza Alissona wpadła do siatki, ale arbiter boczny uznał, że wcześniej przekroczyła linię końcową.

>>>Brazylia - Ekwador 0:0. Zobacz wideo

Podopieczni trenera Carlosa Dungi częściej byli przy piłce - 65 proc. czasu gry, ale niewiele z tego wynikało. Groźniej pod ekwadorską bramką zrobiło się tylko po zagraniach Philippe'a Coutinho i strzale głową Lucasa sześć minut przed końcowym gwizdkiem.

To bardzo trudny turniej, w którym nikt zwycięstwa nie podaruje nam za darmo. Graliśmy dziś dobrze, ale rywal wysoko zawiesił poprzeczkę. Ekwadorczycy zostawiali nam mało miejsca na boisku, byli świetnie ustawieni taktycznie - ocenił Dunga.

W innym spotkaniu grupy B Peru wygrało w Seattle z Haiti 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 61. minucie głową Jose Paolo Guerrero po dośrodkowaniu Edisona Floresa. To 27. trafienie w zespole narodowym byłego gracza m.in. Bayernu Monachium i Hamburgera SV. Dzięki temu na liście najskuteczniejszych w reprezentacji o jedno wyprzedził Teofilo Cubillasa.

W grupie A Kostaryka zremisowała w Orlando 0:0 z Paragwajem, który tym samym do 15 przedłużył serię bez porażki w pierwszych meczach w Copa America. Spotkanie otwarcia przegrała ta drużyna ostatnio w 1975 roku (0:1 z Kolumbią). Później udział w kontynentalnych mistrzostwach ośmiokrotnie rozpoczęła od wygranej, a siedem razy zremisowała.

W piątek w tej grupie, na inaugurację turnieju, Amerykanie przegrali z Kolumbijczykami 0:2.

Copa America to najstarszy turniej reprezentacji narodowych na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1916 roku w Argentynie. Wówczas impreza miała inną nazwę, a wystąpiły w niej tylko cztery zespoły. Triumfował Urugwaj, który łącznie sięgnął po trofeum 15 razy i jest pod tym względem rekordzistą. Druga jest Argentyna - 14, a trzecia Brazylia - 8. W tym roku tytułu broni Chile.