W tegorocznych MŚ wystąpią 32 drużyny. W pierwszej rundzie rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu czterozespołowych grupach. Dwie najlepsze ekipy z każdej awansują do 1/8 finału.

Przy równej liczbie punktów o miejscu w tabeli decydować będzie różnica bramek ze wszystkich spotkań grupowych, a w następnej kolejności liczba zdobytych bramek i wynik bezpośredniego meczu. Jeśli wszystkie te czynniki będą identyczne, o kolejności w tabeli zadecyduje losowanie.

Od drugiej rundy do finału włącznie obowiązywać będzie system pucharowy, tzn. przegrywający odpada. Przy remisie po 90 minutach gry sędzia zarządzi dogrywkę 2x15 minut, która odbędzie się w całości, bez względu na wynik.

Jeżeli po 30 dodatkowych minutach nadal będzie remis, zwycięzca zostanie wyłoniony w serii rzutów karnych. Najpierw strzelać będzie po pięciu zawodników z każdej drużyny, a w przypadku remisu kolejni na zmianę, aż do rozstrzygnięcia.

W każdym meczu w drużynie mogą nastąpić trzy zmiany. Piłkarze zagrają w MŚ z nazwiskami i stałymi numerami na koszulkach. Po dwóch żółtych kartkach w meczu piłkarz będzie musiał opuścić boisko i nie zagra w następnym spotkaniu. Po usunięciu z boiska wskutek czerwonej kartki o długości kary zadecyduje Komisja Dyscyplinarna FIFA.