Mecz nie mógł się gorzej zacząć dla Kolumbijczyków. Już w trzeciej minucie meczu Carlos Sanchez w polu karnym zablokował ręką strzał i sędzia nie miał innego wyjścia jak podyktować rzut karny, a obrońcę ekipy z Ameryki Południowej ukarać czerwoną kartką.

Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Shinji Kagawa i pewnie umieścił ją w siatce.

Kolumbijczycy mimo gry w osłabieniu próbowali atakować i konsekwentnie dążyli do odrobienia straty. Cel udało im się osiągnąć w 39. minucie. Fernando Quintero uderzył po ziemi z rzutu wolnego, a źle ustawiony bramkarz Japończyków nie zdążył z interwencją.

Do przerwy 1:1. To najkorzystniejszy wynik dla reprezentacji Polski, pod warunkiem, że podopieczni Adama Nawałki pokonają Senegal.

Po zmianie stron przewagę osiągnęli Azjaci. Piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni między 46. min., a 57. min. dwukrotnie zagrozili bramce Davida Ospiny. Jednak w obu przypadkach golkiper Kolumbijczyków wykazał się świetnym refleksem.

Pół godziny przed końcem regulaminowego czasu gry na murawie pojawił się James Rodriguez. Ale to nie on wpisał się na listę strzelców. W 73. min. po stałym fragmencie gry prowadzenie Japończykom dał Juja Osako. Jak się ostatecznie okazało był yo gol na wagę zwycięstwa.

Kolumbia - Japonia 1:2 (1:1)
Bramki: 0:1 Shinji Kagawa (6-karny), 1:1 Juan Fernando Quintero (39-wolny), 1:2 Yuya Osako (73-głową)
Żółta kartka - Kolumbia: Wilmar Barrios, James Rodriguez. Japonia: Eiji Kawashima. Czerwona kartka - Kolumbia: Carlos Sanchez (3-za zagranie ręką w polu karnym)
Sędzia: Damir Skomina (Słowenia)
Widzów: 40 842
Kolumbia: David Ospina - Santiago Arias, Oscar Murillo, Davinson Sanchez, Johan Mojica - Juan Cuadrado (31. Wilmar Barrios), Carlos Sanchez, Juan Fernando Quintero (59. James Rodriguez), Jefferson Lerma, Jose Izquierdo (70. Carlos Bacca) - Radamel Falcao
Japonia: Eiji Kawashima - Gen Shoji, Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Yuto Nagatomo - Genki Haraguchi, Makoto Hasebe, Gaku Shibasaki (80. Hotaru Yamaguchi), Shinji Kagawa (70. Keisuke Honda), Takashi Inui - Yuya Osako (85. Shinji Okazaki)