Dutkiewicz podkreślił, że ma poczucie wdzięczności dla Ryszarda Tarasiewicza za to, że wprowadził Śląsk do ekstraklasy. "Okazuje się jednak, że jak jesteśmy w ekstraklasie i chcemy grać lepiej to trzeba było dokonać zmian" - oświadczył prezydent Wrocławia.

Nowy trener zasiądzie na ławce już w piątkowym, wyjazdowym meczu Śląska z Wisłą Kraków. "Pan prezydent powiedział witamy na pokładzie. Czuję się jak na pokładzie okrętu, który został trafiony i jest w miejscu takim, że trzeba zrobić wszystko, aby płynął w dobrym kierunku, na jaki zasługuje Wrocław" - powiedział Lenczyk.

Szkoleniowiec przeprowadził już z drużyną pierwszy trening. "Zrobiłem testy szybkościowe i wydolnościowe zawodnikom, po to, aby nie błądzić i wziąć pod uwagę ich obciążenia i możliwości" - stwierdził. Dodał, że nie zamierza od razu robić "eksperymentów". "Z taką drużyną robienie eksperymentów może obrócić się na gorsze" - tłumaczył.

Pytany o okres umowy, która będzie wiązać go z wrocławskim klubem, Lenczyk powiedział, że w "dżentelmeńskiej rozmowie ustalono dwa lata".

Orest Lenczyk urodził się 28 grudnia 1942 r., grał m.in. w Sanoczance Sanok, Stali Sanok, Ślęzie Wrocław. Do tej pory był szkoleniowcem m.in. Wisły Kraków, z którą zdobył mistrzostwo kraju w 1978 r. W 2009 r. został szkoleniowcem I-ligowego wówczas KGHM Zagłębia Lubin, z którym wywalczył awans do ekstraklasy. Od 12 sierpnia do 24 maja był trenerem Cracovii Kraków.

Tarasiewicz po raz pierwszy został trenerem Śląska w 2004 r. Pod jego wodzą drużyna wywalczyła awans do II ligi. Zrezygnował z jej trenowania w sezonie 2005/2006. Powrócił do klubu w czerwcu 2007 r. i w sezonie 2007/2008 wprowadził jego piłkarzy do ekstraklasy. W kolejnym sezonie zdobył ze Śląskiem Puchar Ekstraklasy.