Rodzice braci Xhaka są kosowskimi Albańczykami i przybyli do Szwajcarii w 1989 roku. Dwa lata później urodził się ich pierwszy syn Taulant, a 18 miesięcy później Granit. Młodzi chłopcy rozpoczęli naukę gry w piłkę w Bazylei w klubie Concordia, by szybko przenieść się do bardziej utytułowanego FC Basel.

Szybciej rozwijała się kariera młodszego z braci - Granita, który już w 2011 otrzymał powołanie od seniorskiej reprezentacji Szwajcarii. Po latach spędzonych w Bazylei i trzech sezonach dobrej gry w Borussii Moenchengladbach, Granit, który jest dziś podstawowym zawodnikiem kadry Vladimira Petkovicia, został w maju kupiony przez Arsenal Londyn. Kanonierzy, za 23-letniego pomocnika mieli zapłacić nawet 30 milinów funtów.

Starszy z braci, Taulant przez kolejne sezony nie mógł przebić do podstawowego składu FC Basel. Przełamał się dopiero podczas wypożyczenia do innego szwajcarskiego zespołu Grasshoppers Zurych. Po ponad roku gry powrócił do Bazylei, gdzie dziś gra w pierwszym składzie. W reprezentacji Albanii zadebiutował w marcu 2014 roku. W decyzji, co do gry dla ojczyzny rodziców, miał go również utwierdzać grający dla Szwajcarii brat.

W dotychczasowej historii mistrzostw Europy nie zdarzyła się sytuacja, aby dwaj bracia zagrali przeciwko sobie. Podobne zdarzenie miało jednak miejsce podczas mundialu w 2014 roku, gdzie przeciw sobie stanęli reprezentujący Ghanę i Niemcy przyrodni bracia Kevin-Prince i Jerome Boatengowie.

Na turnieju we Francji poza braćmi Xhaka w kadrach drużyn są jeszcze trzy inne rodzeństwa. W drużynie Belgii występują Jordan i Romelu Lukaku, Irlandii Północnej Corry i Jonny Evansowie, a Rosji Aleksiej i Wasilij Bierezuccy.

W drużynie "Czerwonych Diabłów" mogły zagrać nawet dwie pary braci, jednak selekcjoner Marc Wilmots nie zdecydował się powoływać na mistrzostwa Thorgana Hazarda, młodszego brata kapitana zespołu - Edena. Belgowie już trzeci raz mają w swojej kadrze na mistrzostwa Europy dwóch braci. W 1976 byli to Luc i Marc Millecamps, a w 2000 roku Emil i Mbo Mpenza.

Po raz drugi w ME wystąpią zaś reprezentujący Rosję bliźniacy Bierezuccy. Grające w obronie rodzeństwo wystąpiło już razem na Euro w 2008 roku.

Na imprezie zadebiutuje zaś występujący w drużynie Irlandii Północnej duet braci Evans. Oboje ukończyli szkółkę piłkarską Manchesteru United, starszy Jonny jest aktualnie obrońcą zespołu West Bromwich Albion, a młodszy Corry gra, jako pomocnik w Blackburn Rovers.

Najsłynniejszą parą piłkarskich braci pozostają na razie Gary i Phil Neville'owie. Anglicy wystąpili wspólnie w ponad 140 meczach reprezentacji, grając w trzech finałach mistrzostw Europy.

Pary braci na mistrzostwach Europy
ME 2016:

Belgia: Jordan i Romelu Lukaku
Irlandia Północna: Corry i Jonny Evans
Rosja: Aleksiej i Wasilij Bierezuccy
Albania i Szwajcaria: Taulant i Granit Xhaka
ME 2008:
Chorwacja: Niko i Robert Kovac
Rosja: Aleksiej i Wasilij Bierezucki
ME 2004:Chorwacja: Niko i Robert Kovac
Anglia: Gary i Phil Neville
Szwajcaria: Murat i Hakan Yakin
ME 2000:
Belgia: Emil i Mbo Mpenza
Anglia: Gary i Phil Neville
Holandia: Frank i Ronald de Boer
Szwecja: Daniel i Patrik Andersson
ME 1996:
Dania: Brian i Michael Laudrup
Anglia: Gary i Phil Neville
ME 1988:
Holandia: Erwin i Ronald Koeman
ME 1984:
Niemcy: Bernd i Karlheinz Foerster
ME 1980:
Belgia: Luc i Marc Millecamps
Niemcy: Bernd i Karlheinz Foerster
Włochy: Franco i Giuseppe Baresi
ME 1976:
Holandia: Rene i Willy van de Kerkhof