Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego mieli przewagę. Znacznie dłużej utrzymywali się przy piłce, tradycyjnie wymieniali mnóstwo podań, ale także grali niefrasobliwie w obronie. W 12. minucie David de Gea obronił strzał Nikoli Kalinica, ale dwie minuty później popełnił poważny błąd, po którym Ivan Rakitic z linii pola karnego trafił w poprzeczkę.

Później na boisku długo nic ciekawego się nie działo. W 44. minucie blisko sytuacji sam na sam był Morata, ale nie opanował piłki. Tuż przed przerwą za to niespodziewanie wyrównali Chorwaci. Piłkę w pole karne dośrodkował Ivan Perisic, a Kalinic ubiegł Sergio Ramosa i technicznym strzałem pokonał De Geę.

Po przerwie Ramos miał dwie okazje do rehabilitacji. W 67. minucie główkował tuż obok słupka, a pięć minut później miał wręcz idealną sytuację, kiedy został wyznaczony do wykonania rzutu karnego. Holenderski sędzia Bjoern Kuipers odgwizdał przewinienia Sime Vrsaljko, choć w powtórkach telewizyjnych faulu obrońcy trudno było się dopatrzyć. Ramos uderzył jednak niemal w środek bramki i Danijel Subasic odbił piłkę.

Niewykorzystana sytuacja zemściła się na Hiszpanach w samej końcówce. W 87. minucie Chorwaci wyprowadzili szybki kontratak, po którym w pole karne wpadł Perisic i płaskim strzałem w krótki róg dał swojej drużynie zwycięstwo.

W drugim meczu tej grupy Turcja pokonała Czechy 2:0 i zachowała szansę na awans do 1/8 finału jako drużyna z trzeciego miejsca.

>>>Chorwacja - Hiszpania 2:1 (1:1). Zobacz gole
Bramki: 0:1 Alvaro Morata (7), 1:1 Nikola Kalinic (45), 2:1 Ivan Perisic (87).
Żółta kartka - Chorwacja: Marko Rog, Darijo Srna, Sime Vrsaljko, Ivan Perisic.
Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia).
Widzów 40 000.
Chorwacja: Danijel Subasic - Darijo Srna, Vedran Corluka, Tin Jedvaj, Sime Vrsaljko - Ivan Perisic (90+4. Andrej Kramaric), Marko Rog (82. Mateo Kovacic), Ivan Rakitic, Milan Badelj, Marko Pjaca (90+2. Duje Cop) - Nikola Kalinic.
Hiszpania: David de Gea - Juanfran, Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Cesc Fabregas (84. Thiago Alcantara), Sergio Busquets, Andres Iniesta - David Silva, Alvaro Morata (67. Aritz Aduriz), Nolito (60. Bruno Soriano).