Polacy mogli prowadzić już po... 30 sekundach gry. Robert Lewandowski ruszył w kierunku szwajcarskiego bramkarza Yanna Sommera, zmusił go do błędu, a piłka po jego nieudanym zagraniu trafiła do Arkadiusza Milika. Ten zdecydował się uderzyć bez przyjęcia i nie trafił z 16 metrów w praktycznie pustą bramkę. Dominacja biało-czerwonych była wyraźna przez 20 minut, a Helweci potrafili tylko raz przedostać się na polskie pole karne, lecz Blerim Dzemaili strzelił w boczną siatkę.

Później po kilku minutach wyrównanego pojedynku znowu do głosu doszli zawodnicy Adama Nawałki. Między 29. a 33. trzykrotnie zagrozili szwajcarskiej bramce. Najpierw po rzucie rożnym w dobrej sytuacji obok słupka głową uderzył Grzegorz Krychowiak, następnie Kamil Grosicki próbował przelobować wysuniętego daleko przed bramkę Sommera, a Milik z ostrego kąta kopnął nad poprzeczką.

Szwajcarzy odpowiedzieli strzałem głową Fabiana Schaera po rzucie rożnym, który nie sprawił kłopotu Łukaszowi Fabiańskiemu, a po chwili polski bramkarz wybił na róg piłkę po uderzeniu Dzemailego, która jeszcze zmieniła kierunek lotu po rykoszecie.

Aż nadeszła 39. minuta. Fabiański dalekim wyrzutem uruchomił Grosickiego, ten popędził z piłką aż na pole karne rywali i zagrał ją wzdłuż "16", Milik przepuścił, a Jakub Błaszczykowski ze stoickim spokojem płaskim strzałem pokonał Sommera. 1:0! To jego 18. gol w drużynie narodowej 83. występie i już trzeci w ME, licząc turniej przed czterema laty.

>>>Zobacz gole z meczu Szwajcaria-Polska <<<

Drugą połowę Szwajcarzy zaczęli tak, jakby chcieli jak najszybciej zapomnieć o pierwszych 45 minutach. Fabiańskiego najbardziej przeegzaminował Xherdan Shaqiri strzałem z dystansu, ale bramkarz Swansea City zdołał odbić piłkę. Biało-czerwoni opanowali sytuację, a formę Sommera sprawdzili Lewandowski i Błaszczykowski, który był blisko uzyskania gola podobnego, jak z Ukrainą, choć nie po stałym fragmencie gry.

Nerwowo zrobiło się na boisku po brutalnym faulu Schaera na Lewandowskim, po którym napastnik Bayernu Monachium długo nie podnosił się z murawy. Skończyło się żółtą kartką dla Szwajcara. Po chwili też ukarany w ten sposób został Artur Jędrzejczyk, który jakby "w odwecie" ostro potraktował Stephana Lichtsteinera.

W 73. minucie Fabiański popisał się fantastyczną interwencją wybijając końcami palców zmierzającą w okienko piłkę po uderzeniu z rzutu wolnego Ricardo Rodrigueza.

Po tej akcji Helweci nabrali wiatru w żagle i zaatakowali z większym rozmachem. W 79. minucie w zamieszaniu na polskim polu karnym Haris Seferovic trafił w poprzeczkę. Polaków szczęście opuściło w 82. minucie. Do wybitej z "szesnastki" piłki na linii pola karnego ekwilibrystycznie złożył się Shaqiri i piękną przewrotką zdobył wyrównującą bramkę. Piłka po drodze odbiła się jeszcze od słupka. Fabiański był bez szans. To pierwszy gol stracony przez Polaków w tym turnieju.

Do końca regulaminowego czasu gry nie działo się już nic ciekawego i już pierwszy mecz fazy pucharowej przyniósł dogrywkę.

W dogrywce żaden z zespołów nie podjął ryzyka, obawiając się kontry rywali. Polskim kibicom mocniej zabiły serca w 113. minucie, kiedy Fabiański popisał się kolejną kapitalną interwencją, tym razem po główce rezerwowego Erena Derdiyoka.

Rozstrzygnięcie nastąpiło w serii rzutów karnych. Z 10 strzałów tylko jeden nie znalazł drogi do siatki. W drugiej kolejce spudłował Granit Xhaka posyłając piłkę obok prawego słupka polskiej bramki. Spośród biało-czerwonych "11" wykorzystali kolejno: Lewandowski, Milik, Kamil Glik, Błaszczykowski i Grzegorz Krychowiak, który przypieczętował awans i po chwili utonął w objęciach kolegów.

Polska po raz pierwszy zagra w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Jej rywala wyłoni mecz Chorwacja - Portugalia, który rozpocznie się w sobotę o 21.

Szwajcaria - Polska 1:1 (karne 4:5)

Relacja zakończona

2016-06-25 17:43:21
KONIEC! JESTEŚMY W ĆWIERĆFINALE! DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ
2016-06-25 17:42:57
Ależ radość naszych piłkarzy! Podbiegli pod trybunę, gdzie siedzą szwajcarscy kibice. Brzydkie zachowanie fanów, butelki poleciały w naszych graczy
2016-06-25 17:36:56
1:0 dla Szwajcarii. Strzela Lichtsteiner. Po chwili 1:1. Lewandowski też się nie myli.
2016-06-25 17:34:39
Za chwilę zaczynamy.
2016-06-25 17:34:13
2016-06-25 17:30:39
Koniec dogrywki. RZUTY KARNE!
2016-06-25 17:30:20
120. minuta. Ile doliczy sędzia?
2016-06-25 17:29:49
119. minuta. Ależ niewiele zabrakło. Piszczek jednak nie dał rady pokonać Sommera.
2016-06-25 17:28:20
118. minuta. Atak za atakiem Szwajcarów. Derdiyok niemal sam na sam z Fabiańskim. Szwajcar nieczysto trafił w piłkę.
2016-06-25 17:27:34
117. minuta. Djourou zatrzymuje rozpędzonego Peszkę. To faul. Żółta kartka dla Szwajcara.
2016-06-25 17:25:09
115. minuta. Świetna interwencja Jędrzejczyka. Zatrzymał Embolo.
2016-06-25 17:23:12
113. minuta. Kolejna znakomita parada Fabiańskiego. Nasz bramkarz broni strzał Derdiyoka! Obrońcy zaspali.
2016-06-25 17:22:16
2016-06-25 17:21:44
111. minuta. Pazdan z żółtą kartką za faul taktyczny na Derdiyoku.
2016-06-25 17:19:52
110. minuta. Shaqiri wkręcił w ziemię dwóch naszych obrońców, ale w ostatniej chwili wybija Piszczek.
2016-06-25 17:18:56
109. minuta. Od dawna nie zagroziliśmy bramce Sommera.
2016-06-25 17:18:24
108. minuta. Glik przecina centrę Szwajcarów. Rzut rożny.
2016-06-25 17:16:07
106. minuta. Groźna akcja Szwajcarów. Piłkę z naszego pola karnego wybija oczywiście Pazdan.
2016-06-25 17:14:33
2016-06-25 17:14:18
106. minuta. Zmiana stron.
2016-06-25 17:13:17
105. minuta. Shaqiri zbyt mocno centrował z rzutu wolnego. Od bramki Fabiański.
2016-06-25 17:12:18
104. minuta. Peszko zmienia zmęczonego Grosickiego.
2016-06-25 17:09:14
101. minuta. Na boisku melduje się Jodłowiec. Schodzi Mączyński.
2016-06-25 17:05:26
98. minuta. Teraz my dłużej utrzymujemy się przy piłce, ale okazji bramkowych z tego nie ma.
2016-06-25 17:03:12
96. minuta. Shaqiri wyraźnie się rozkręcił. Próbował lobować Fabiańskiego, ale włożył zbyt dużo siły w ten strzał.
2016-06-25 17:01:26
93. minuta. Co ciekawe, w naszej drużynie nadal nie było żadnej zmiany.
2016-06-25 16:51:10
93. minuta. Milik strzela obok bramki.
2016-06-25 16:50:28
92. minuta. Lewandowski wywalczył rzut wolny około 30 metrów przed bramką Sommera.
2016-06-25 16:48:59
90. minuta. Sędzia dolicza 4 minuty.
2016-06-25 16:48:47
90. minuta. Embolo nie trafia w piłkę w naszym polu karnym.
2016-06-25 16:46:53
88. minuta. Zamieszanie w polu karnym Sommera. Sędzia odgwizduje spalonego.
2016-06-25 16:44:21
2016-06-25 16:43:48
86. minuta. Szwajcarzy nie zwalniają tempa. Polacy nadal w głębokiej defensywie.
2016-06-25 16:42:45
2016-06-25 16:40:44
Niestety gol dla Szwajcarii. 82. minuta. Shaqiri przepięknymi "nożycami" pokonuje Fabiańskiego.
2016-06-25 16:37:45
80. minuta. Zapowiada nam się bardzo nerwowa końcówka meczu.
2016-06-25 16:36:50
79. minuta. Kocioł pod bramką Fabiańskiego. Poprzeczka ratuje naszą drużynę.
2016-06-25 16:35:55
Interwencja Fabiańskiego.
2016-06-25 16:34:56
77. minuta. Ostatnia zmiana u Szwajcarów. Fernandes zmienia Behramiego.
2016-06-25 16:31:50
73. minuta. Fabiański fenomenalnie broni strzał Rodrigueza z rzutu wolnego.
2016-06-25 16:29:36
71. minuta. Piszczek uderza wysoko nad bramką Sommera.
2016-06-25 16:28:07
70. minuta. Druga zmiana u Szwajcarów. Mehmedi schodzi, wchodzi Derdiyok.
2016-06-25 16:26:41
69. minuta. Uff, Milik wraca.
2016-06-25 16:26:27
68. minuta. Aj brzydko wygięła się stopa Arka Milika. Zobaczymy czy wróci do gry.
2016-06-25 16:24:25
2016-06-25 16:23:17
65. minuta. Oddaliśmy inicjatywę Szwajcarom. Gracze Nawałki chyba nastawiają się na granie z kontry.
2016-06-25 16:19:46
Faul na Lewandowskim.
2016-06-25 16:16:38
58. minuta. Zmiana u naszych rywali. Embolo zmienia Dzemailego. Szwajcarzy grają teraz na dwóch napastników.
2016-06-25 16:15:56
58. minuta. Zaostrza się ten mecz. Teraz Jędrzejczyk ukarany żółtą kartką za faul na Lichtsteinerze.
2016-06-25 16:15:22
57. minuta. Lewandowski długo nie podnosił się z murawy. Na szczęście będzie mógł kontynuować gę.
2016-06-25 16:14:12
55. minuta. Żółta kartka dla Schaera za faul taktyczny. Obrońca "wyciął" równo z trawą wychodzącego z kontrą Lewandowskiego. Sędzia mógł surowiej ukarać Szwajcara.
2016-06-25 16:11:53
53. minuta. Błaszczykowski znakomicie uderza na bramkę Szwajcarów. Jeszcze lepiej broni Sommer.
2016-06-25 16:09:47
51. minuta. Shaqiri mocno uderza na naszą bramkę. Broni Fabiański.
2016-06-25 16:08:01
50. minuta. Groźny strzał Lewandowskiego. Broni Sommer.
2016-06-25 16:06:45
48. minuta. Szwajcarzy wyszli na drugą połowę bojowo nastawieni. Na razie Polacy przytomnie w defensywie.
2016-06-25 16:04:39
2016-06-25 16:03:22
ZACZYNAMY DRUGĄ POŁOWĘ!
2016-06-25 16:01:43
"Gladiator" też zadowolony.
2016-06-25 15:56:03
Przerwa. Polacy grają bardzo dobry mecz. Mimo prowadzenia brakuje jednak skuteczności. Arkadiusz Milik zmarnował dwie 100 procentowe sytuacje strzeleckie. W drugiej połowie życzymy sobie tej samej konsekwencji w grze defensywnej i więcej precyzji w ataku.
2016-06-25 15:47:51

Koniec pierwszej połowy. Prowadzimy ze Szwajcarią 1:0 po golu Jakuba Błaszczykowskiego
2016-06-25 15:45:39
2016-06-25 15:39:37
GGGGOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL. 39. minuta! BŁASZCZYKOWSKI!!!! Świetna kontra Polaków wykończona przez skrzydłowego Fiorentiny.
2016-06-25 15:38:35
38. minuta. Dzemaili strzela na bramkę Polaków, ale nasi zawodnicy ofiarnie blokują piłkę. Fabiański dla pewności wybija ją na rzut różny.
2016-06-25 15:37:36
2016-06-25 15:36:23
35. minuta. Fabiański broni strzał Schaera.
2016-06-25 15:33:11
33. minuta. Niepilnowany Milik dostaje piłkę w polu karnym Szwajcarów, ale znów nie może jej zmieścić w bramce.
2016-06-25 15:31:31
30. minuta. Lewandowski świetnie podał do Kamila Grosickiego, ten uderzył zza pola karnego, ale mocno przestrzelił.
2016-06-25 15:29:24
29. minuta. Dwóch Szwajcarów musiało powstrzymać szarżującego Grosickiego. Po chwili Krychowiak strzela głową, ale piłka przelatuje obok bramki.
2016-06-25 15:25:59
2016-06-25 15:24:44
24. minuta. Błąd sędziego. Błaszczykowski kopnięty przez Rodrigueza, ale gwizdek arbitra milczy.
2016-06-25 15:23:08
23. minuta. Dzemaili doszedł do główki po rzucie różnym, ale mocno przestrzelił.
2016-06-25 15:20:07
Panowie do boju! "Gladiator" patrzy!
2016-06-25 15:19:00
19. minuta. Milik huknął z dystansu, po rykoszecie piłka wyszła poza boisko.
2016-06-25 15:16:04
2016-06-25 15:15:32
15. minuta. Na razie Polacy grają bardzo spokojnie. Znów brakuje skuteczności w ofensywie.
2016-06-25 15:13:40
Agnieszka Radwańska też ogląda mecz.
2016-06-25 15:13:13
13. minuta. Szwajcarzy otrząsnęli się z początkowego szoku i zaczęli atakować. W naszym polu karnym Pazdan w ostatniej chwili zablokował dośrodkowującego Lichtsteinera.
2016-06-25 15:10:13
10. minuta. Błąd Mączyńskiego, na bramkę strzelał Dzemaili, ale trafił w boczną siatkę.
2016-06-25 15:06:37
6. minuta. Lewandowski strzela głową, ale Sommer spokojnie łapie piłkę.
2016-06-25 15:06:08
5. minuta. Bardzo dobry początek meczu w wykonaniu Polaków. Wysoki pressing sprawia problemy Szwajcarom.
2016-06-25 15:03:32
2016-06-25 15:01:30
1. minuta. Było blisko! Błąd Djourou, przed szansą stanął Lewandowski, ale Sommer w ostatniej chwili zdążył go uprzedzić. Potem niecelnie strzelał Milik.