Sevilla, triumfator dwóch poprzednich edycji LE, która w czwartek świętowała jubileusz 500. występu w rozgrywkach pod egidą UEFA, pokonała przed własną publicznością FC Basel 3:0 i tym samym wiadomo, że zaplanowany na 18 maja na St. Jacob Park finał odbędzie się bez drużyny gospodarzy.

Mistrzowie Szwajcarii długo opierali się atakom miejscowych. Po raz pierwszy skapitulowali w 35. minucie po strzale głową francuskiego obrońcy Adila Ramiego. Ekipą gości wstrząsnęły jednak dwie ostatnie minuty przed przerwą, kiedy dwukrotnie jej bramkarza Tomasa Vaclika pokonał inny reprezentant "Trójkolorowych" Kevin Gameiro.

W 61. minucie pojawił się na boisku Krychowiak. To pierwszy jego występ od 24 stycznia. Kilka dni później w trakcie treningu nabawił się kontuzji więzadła w prawym kolanie i pauzował półtora miesiąca.

Sevilla jest jedną z trzech hiszpańskich drużyn, które dostały się do ćwierćfinału.

>>>Sevilla - Basel 3:0. Zobacz gole

Valencia w pierwszym meczu uległa Athletic Bilbao 0:1, ale w rewanżu przed własną publicznością szybko odrobiła straty. W 13. minucie bramkarza gości pokonał Santi Mina. Kiedy w 37. minucie Brazylijczyk Aderlan Santos strzelił drugą bramkę, to miejscowi byli bliżej awansu.

Decydujące okazało się jednak trafienie kwadrans przed końcem Aritza Aduriza. 35-letni napastnik, który w latach 2010-12 uzyskał 23 bramki dla... Valencii, przeżywa renesans formy i z ośmioma golami jest najlepszym strzelcem obecnej edycji LE.

>>>Valencia - Athletic 2:1. Zobacz gole

W najlepszej ósemce znalazł się też Villarreal, który - po zwycięstwie 2:0 u siebie - w rewanżu zremisował w Leverkusen z Bayerem 0:0. W zespole gospodarzy zabrakło Sebastiana Boenischa, który z powodu kontuzji w tym sezonie już raczej nie pojawi się na boisku.

>>>Bayer - Villarreal 0:0. Zobacz wideo

Drugim obok Krychowiaka polskim piłkarzem, który pozostał w rywalizacji o drugie pod względem ważności klubowe trofeum w Europie, jest Łukasz Piszczek. Jego Borussia Dortmund w czwartek po raz drugi pokonała Tottenham Hotspur, tym razem w Anglii 2:1, a oba gole dla gości zdobył Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang (Polak grał 90 minut). U siebie Niemcy zwyciężyli 3:0.

>>>Tottenham - Borussia 1:2. Zobacz gole

Jednego ze swych przedstawicieli w LE Anglicy stracili w "derbowym" boju między Manchesterem United i Liverpoolem. Ekipa trenera Juergena Kloppa skutecznie broniła dwubramkowej zaliczki z Anfield. Na trafienie z "jedenastki" Francuza Anthony'ego Martiala w 32. minucie w drugiej połowie odpowiedział Brazylijczyk Philippe Coutinho i mecz zakończył się remisem 1:1.

>>>Manchester United - Liverpool 1:1. Zobacz gole

Największą niespodziankę sprawiła Sparta Praga, która pokonała w Rzymie Lazio 3:0. Choć Lazio ostatnio nie prezentowało się najlepiej, to było faworytem, zwłaszcza po remisie 1:1, jaki padł w stolicy Czech. Goście już po 12 minutach prowadzili jednak 2:0 po trafieniach Borka Dockala i Ladislava Krejciego. Krótko przed przerwą Lukas Julis podwyższył na 3:0 i jak się później okazało ustalił rezultat spotkania.

>>>Lazio - Sparta 0:3. Zobacz gole

Stawkę ćwierćfinalistów uzupełniły Szachtar Donieck, który drugi raz pokonał Anderlecht Bruksela, tym razem w Belgii 1:0, oraz SC Braga. Portugalski zespół pokonał Fenerbahce Stambuł 4:1.

>>>Anderlecht - Szachtar 0:1. Zobacz wideo

Przełomowym momentem w Bradze była czerwona kartka, którą w 66. minucie - po drugiej żółtej - ujrzał Turek Mehmet Topal. Do tego momentu goście, którzy mieli w zapasie zwycięstwo 1:0 z pierwszego pojedynku, remisowali 1:1. Później jednak stracili w ciągu 14 minut trzy bramki i odpadli z rozgrywek.

>>>Braga - Fenerbahce 4:1. Zobacz gole

Losowanie par ćwierćfinałowych - w piątek o godz. 13.