Zabrzanie wrócili do europejskich rozgrywek po 23-letniej przerwie. Latem 1995 uczestniczyli w rywalizacji Pucharu Intertoto, rok wcześniej grali w Pucharze UEFA.

Zaria jest w trakcie sezonu. Zajmuje po 14 kolejkach ostatnie, ósme miejsce w tabeli mołdawskiej ekstraklasy z dorobkiem 9 punktów. Wygrała dotąd jeden ligowy mecz. Zabrzanie przystąpili do eliminacji po okresie przygotowawczym i sparingach.

Ekipa mołdawska dotarła do Zabrza dzień przed meczem po 20-godzinnej podróży autokarem. Goście zapowiadali walkę o sprawienie niespodzianki. Przegrali 0:1, dwa razy ratowała ich poprzeczka, raz słupek.

Zabrzańscy kibice przed spotkaniem wykrzyczeli swoje życzenie wygranej, ale w pierwszej połowie mieli mało powodów do radości. Co prawda groźnie z rzutów wolnych strzelali Igor Angulo i Szymon Żurkowski, jednak za pierwszym razem piłka trafiła w poprzeczkę, a za drugim dobrze interweniował bramkarz Zarii.

Mołdawianie mieli jedną sytuację przed przerwą, kiedy pojedynek sam na sam z Tomaszem Loską przegrał Siergiej Aleksjejew. Choć akcje gospodarzy były groźniejsze, brakowało im skutecznego zakończenia.

Na początku drugiej części meczu piłkarze trenera Marcina Brosza mogli zdobyć dwa gole, bowiem Żurkowski trafił w słupek, a po „główce” Daniego Suareza golkipera przyjezdnych wspomogła poprzeczka.

Zabrzanie przyspieszyli grę, zepchnęli rywali do obrony, jednak wyniku nie zdołali zmienić. A goście w końcówce próbowali z kontry powalczyć o wygraną.

Zostali „skarceni” przez zabrzan w 87. minucie, kiedy po centrze Adama Wolniewicza Igor Angulo głową pokonał bramkarza Zarii, przybliżając Górnika do awansu.

Gospodarze kończyli spotkanie w dziesiątkę, bo po drugiej żółtej kartce za próbę wymuszenia rzutu karnego boisko musiał opuścić Żurkowski.

Rewanżowy mecz zostanie rozegrany 19 lipca w Kiszyniowie.

Na zwycięzcę polsko-mołdawskiej rywalizacji w kolejnej rundzie czekać będzie FK Buducnost Podgorica z Czarnogóry lub słowacki AS Trencin.

Górnik Zabrze - Zaria Balti 1:0

Bramka: Igor Angulo (87-głową)

Żółte kartki - Górnik: Jesus Jimenez, Szymon Żurkowski; Zaria: Oleg Jermak.Czerwona kartka: Szymon Żurkowski za drugą żółtą (90+1)

Sędziował: Filip Glova (Słowacja)

Widzów: 19 528

Górnik: Tomasz Loska – Adam Wolniewicz, Przemysław Wiśniewski, Dani Suarez, Adrian Gryszkiewicz – Maciej Ambrosiewicz (81. Daniel Liszka), Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Adam Ryczkowski (46. Marcin Urynowicz) – Jesus Jimenez (75. Rafał Wolsztyński), Igor Angulo

Zaria: Vladimir Livsit – Ion Burlacu, Lucas Silva, Daniel Dumbravanu, Oleg Jermak – Conrado (81. Guillermo), Felipe Alves (70. Rodrigo), Vadim Gulceac, Ruben Gomez, Jean Patric (61. Gheorghe Owsiannikow) – Siergiej Aleksjejew.