W trakcie pierwszej połowy grudniowego meczu na murawę stadionu w Amsterdamie wbiegł 19-letni fan, który chwilę potem został dwukrotnie kopnięty przez bramkarza drużyny AZ - Estebana Alvarado. Za to zachowanie sędzia ukarał Kostarykanina czerwoną kartkę.

Wobec wydarzeń na boisku trener Alkmaar (aktualnego lidera holenderskiej ekstraklasy) Gert Jan Verbeek polecił swoim zawodnikom, by opuścili boisko. Po chwili sędzia zakończył mecz. Gospodarze prowadzili wówczas 1:0.

Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB) w środę podjął decyzję, że wznowienie meczu od 37. minuty byłoby nierozsądne, ponieważ AZ kontynuowałoby spotkanie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Estebana Alvarado. Ostatecznie kara dla bramkarza została anulowana.

"To była łatwa decyzja, ponieważ mieliśmy wybór pomiędzy uznaniem meczu za zakończony lub jego powtórzeniem" - powiedział prezes KNVB Bert van Oostveen.

Dodatkowo Ajax został ukarany grzywną w wysokości 10 tys. euro za nieodpowiednie zabezpieczenie spotkania.

Zwycięzca zagra w ćwierćfinale z trzecioligowym amatorskim GVVV.