Niektórzy zawodnicy w niedzielę zakończyli rywalizację w lidze, inni ostatni mecz rozegrają dopiero w środę. Oni też muszą mieć chwilę odpoczynku. Dlatego w pełnym składzie spotkamy się dopiero 30 kwietnia - powiedział PAP kierownik drużyny Andrzej Wołkowycki.

22 kwietnia został wyłoniony mistrz Polski. Po 37 latach przerwy tytuł zdobyli siatkarze Asseco Resovii Rzeszów, którzy w finale okazali się lepsi od PGE Skry Bełchatów. Ostatnie spotkania PlusLigi odbędą się w środę. W piątych meczach zagrają ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z Jastrzębskim Węglem (o brązowy medal) i Delecta Bydgoszcz z Tytanem AZS Częstochowa (o 5. miejsce). W obu parach w play off jest wynik 2-2.

Oczywiście tydzień czy pięć dni odpoczynku po takim sezonie to nie jest zbyt dużo, ale trener Andrea Anastasi jest na tyle doświadczonym szkoleniowcem, że będzie wiedział, komu trzeba jeszcze trochę odpuścić, a kto może wejść już w pełny cykl przygotowawczy - dodał Wołkowycki.

Obecni w Spale siatkarze nie mają teraz taryfy ulgowej. Trenują normalnie, dwa razy dziennie, a w międzyczasie poddają się zabiegom odnowy biologicznej.

Reprezentacja nie traktuje Ligi Światowej jako etapu przygotowań do igrzysk olimpijskich w Londynie. Podchodzimy do tej rywalizacji poważnie i chcemy zagrać w turnieju finałowym. Nie ma mowy o odpuszczaniu meczów, będziemy grali w najsilniejszym składzie - zapowiedział kierownik drużyny.

Wołkowycki dodał, że są przygotowane dwa warianty. Jeden plan treningowy obejmuje udział w turnieju w Sofii (4-8 lipca), a drugi, że nas tam zabraknie. Jesteśmy gotowi na każdą sytuację - zaznaczył.

Po raz pierwszy Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) pozwoliła, by do rozgrywek zgłosić 25 zawodników.

Oczywiście tylu nie poleci do Kanady i Brazylii, bo wiąże się to z ogromnymi kosztami. Zabierzemy czternastu graczy, w razie kontuzji w każdej chwili ktoś będzie mógł dołączyć do zespołu - powiedział Wołkowycki.

Pierwszy turniej grupy B, gdzie oprócz Polaków, grają Kanadyjczycy, wicemistrzowie olimpijscy Brazylijczycy i Finowie, zaplanowano w dniach 18-20 maja w Toronto. W Spale reprezentacja będzie trenowwać do 11 maja. Tego dnia rozegra w Łodzi mecz towarzyski z Australią. Potem siatkarze dostaną dwa dni wolnego i 14 maja z Warszawy wylecą za ocean.