Były trener kadry jest przekonany, że forma Małysza z dnia na dzień rośnie, problemy z kontuzją stawu kolanowego już minęły i, co najważniejsze, sam skoczek wierzy, że może w TCS ponownie powalczyć o zwycięstwo.

Także trener Małysza Fin Hannu Lepistoe optymistycznie ocenia perspektywy startu w turnieju. "Kiedy były problemy z kolanem, Adam nie mógł normalnie trenować. Teraz wszystko jest OK, nadrobiliśmy zaległości. Myślę, że szczyt jego formy może przyjść właśnie podczas Turnieju Czterech Skoczni" - podkreślił fiński szkoleniowiec.

W klasyfikacji Pucharu Świata w sezonie 2010/2011 po siedmiu rozegranych dotychczas konkursach liderem jest Austriak Thomas Morgenstern, Małysz jest sklasyfikowany na szóstej pozycji. Morgenstern wygrał cztery konkursy, dwa razy był drugi i raz piąty.

Małysz dwa razy stał na podium - był drugi i trzeci w Engelbergu, w zawodach otwarcia sezonu w Skandynawii był trzy razy dziewiąty i raz piąty. Najsłabsze dotychczas miejsce Polaka w konkursie PŚ to 14. pozycja w pierwszym konkursie w Szwajcarii (za odwołany start w czeskim Harrachovie), który z powodu złych warunków atmosferycznych zakończył się po pierwszej serii.

Do grona faworytów, oprócz Morgensterna i Małysza, zaliczani są Austriak Andreas Kofler, zwycięzca poprzedniego TCS, drugi w klasyfikacji Pucharu Świata Szwajcar Simon Ammann (5. miejsce w PŚ), Finowie Matti Hautamaeki (3.) i Ville Larinto (4.). W tym roku do walki o zwycięstwo nie włączy się Austriak Gregor Schlierenzauer, który leczy kontuzję, jakiej nabawił się podczas treningów w Seefeld.

Schlierenzauer na pewno nie wystartuje w dwóch pierwszych konkursach w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, ale - o ile otrzyma na to zgodę lekarzy - być może pojawi się na starcie dwóch kończących, w Innsbrucku i Bischofshofen.

Oprócz Małysza w TCS wystąpi jeszcze pięciu reprezentantów Polski: Kamil Stoch, Stefan Hula, Marcin Bachleda, Krzysztof Miętus i Dawid Kubacki.

Małysz jest jedynym Polakiem, który triumfował w TCS. Wiślanin wygrał zawody dziesięć lat temu, w sezonie 2000/2001. Pierwszy konkurs tegorocznego 59. TCS odbędzie się w środę 29 grudnia, kwalifikacje dzień wcześniej, o godz. 16.00. Małysz jako jedyny z szóstki Polaków nie będzie musiał brać w nich udziału.


Program 59. TCS:

Oberstdorf:
28 grudnia, wtorek
14.00 - oficjalny trening
16.00 - kwalifikacje

29 grudnia, środa
14.30 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursowa

Garmisch-Partenkirchen:
31 grudnia, piątek
11.30 - oficjalny trening
13.45 - kwalifikacje

1 stycznia 2011, sobota
12.30 - seria próbna
13.45 - pierwsza seria konkursowa

Innsbruck:
2 stycznia, niedziela
11.30 - oficjalny trening
13.45 - kwalifikacje

3 stycznia, poniedziałek
12.30 - seria próbna
13.45 - pierwsza seria konkursowa

Bischofshofen:
5 stycznia, środa
14.00 - oficjalny trening
16.00 - kwalifikacje

6 stycznia, czwartek
14.30 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursowa