"Po fiasku w Libercu był to już drugi przegrany sprint z rzędu. Aby cokolwiek zrobić w tej konkurencji podczas mistrzostw świata w Oslo, muszę poprawić taktykę i szybkość na pierwszych metrach. Na starcie jestem zbyt wolna i później mam problemy. Poza tym jestem zbyt grzeczna i nie przepycham się na siłę do przodu. Z kolei biegnąc z tylu koncentruję się na wybraniu toru i wyjściu na lepszą pozycję, co mnie stresuje i wytrąca z rytmu. W Otepaeae po prostu w pewnym momencie straciłam głowę" - powiedziała Bjoergen, cytowana przez norweskie media.

Trener zawodniczki Egil Kristiansen uważa, że w sprincie trzeba walczyć nie tylko na torze, lecz przede wszystkim w "głowie". Podkreślił, że najbliższe treningi będą poświęcone pracy nad szybkością po starcie i nad taktyką sprintu.

Czy przyniesie to efekty, okaże się podczas mistrzostw Norwegii w Steinkjer, w dniach 27-30 stycznia. Wówczas zapadnie też decyzja, czy Bjoergen wystartuje w MŚ tylko w sprincie indywidualnym, czy również w drużynowym. Wcześniej zapowiadała rezygnację z jednej z tych konkurencji.

"To jest przede wszystkim walka o to, aby prowadzić po starcie. Dystans w tej konkurencji jest zbyt krótki, aby z dalszych miejsc odrabiać straty i wygrywać biegi. Dlatego Marit musi nauczyć się bardziej agresywnego biegania i +przepychanek+. Poza tym Marit jest w bardzo dobrej formie, co pokazała wygrywając sobotni bieg na 10 kilometrów. Moim zdaniem jest nawet w lepszej formie niż w grudniu" - dodał Kristiansen.

Także Bjoergen ocenia swoją formę jako wysoką. "Na przełomie grudnia i stycznia intensywnie trenowałam. W Libercu czułam jeszcze pewne zmęczenie, lecz w Otepaeae już było mi lżej i czuję, że forma powoli idzie do góry, podobnie jak to było właśnie w Estonii rok temu przed wyjazdem na igrzyska w Vancouver. Z drugiej strony zauważyłam, że moim dwóm najpoważniejszym obecnie rywalkom Justynie Kowalczyk i Therese Johaug Tour de Ski wyszedł na dobre" - podkreśliła Norweżka.

W klasyfikacji PŚ Norweżka zajmuje drugie miejsce. Do prowadzącej Kowalczyk traci 479 pkt.