Poprzednio trafiły na siebie w czerwcu w wielkoszlemowym turnieju na trawiastej nawierzchni w Wimbledonie, również w drugiej rundzie. Wówczas także lepsza okazała się Cetkovska w trzech setach, a grę dwukrotnie przerywały opady deszczu.

Krakowianka okazała się dotychczas lepsza tylko w ich pierwszym ich pojedynku w sierpniu 2005 roku w imprezie rangi ITF Women's Circuit - Gdynia Cup, rozgrywanej na kortach ziemnych Arki Gdynia.

We wtorek na kilka godzin przerwano rozgrywanie meczów w New Haven w wyniku trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się na północny zachód od miasta Richmond w stanie Wirginia. Jego siła wyniosła 5,8 stopnia w skali Richtera.

W wyniku trzech fal wstrząsów z obiektu tenisowego w kampusie Uniwersytetu Yale ewakuowano zawodniczki oraz kibiców. Jednak późnym popołudniem gry wznowiono. Zwycięstwa w 1/8 finału odniosły liderka rankingu WTA Tour - Dunka polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki, Włoszka Francesca Schiavone (nr 3.) i Amerykanka Christina McHale.

Natomiast w ostatnim meczu pierwszej rundy niespodziankę sprawiła Rosjanka Jelena Wiesnina, eliminując Serbkę Jelenę Jankovic (7.) 6:4, 2:6, 6:4.