Faworytem spotkania był Kubot, który zajmuje 64. pozycję w rankingu ATP, a jego rywal 96. Jednak w bezpośrednich spotkaniach między nimi był do środy remis. W 2007 roku w Helsinkach Niemiec wygrał 6:3, 6:4, natomiast dwa lata później w Dausze zwyciężył Polak 6:7, 6:2, 6:1. W Bazylei Kubot był bliski porażki; w drugim secie obronił trzy piłki meczowe. W trzecim dominował już wyraźnie.

Polski tenisista do turnieju głównego awansował z eliminacji. W Bazylei wygrał już trzy pojedynki.

Djokovic, który powrócił na kort po sześciotygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją pleców, zwyciężył we wtorek Belga Xaviera Malisse'a 6:2, 4:6, 7:5. Jego tegoroczny bilans to 65 zwycięstw i trzy porażki, w tym dwie wskutek przerwania meczów z powodu kontuzji. W ciągu roku 24-letni "Djoko" wygrał 10 turniejów, w tym trzy wielkoszlemowe: Australian Open, Wimbledon i US Open.

Do tej pory w zawodach ATP Tour Kubot spotkał się z Serbem trzykrotnie. Za każdym razem lepszy był Djokovic. W tym roku zwyciężył 6:3, 6:0 na "cegle" w Rzymie, w 2010 roku również bez straty seta wyeliminował Polaka w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Australian Open, a dwa lata temu w finale turnieju na ziemnych kortach w Belgradzie wygrał 6:3, 7:6. W 2005 roku spotkali się w challengerze w Budapeszcie i tenisista z Bałkanów także był górą - 6:4, 6:3.

W środę z imprezy w Bazylei wycofał się rozstawiony z "dwójką" Szkot Andy Murray. Powodem absencji jest kontuzja mięśnia... pośladka. Do Szwajcarii przyjechał po azjatyckim hat-tricku, gdzie wygrał trzy turnieje, nie ponosząc porażki w 15 kolejnych spotkaniach. Jego miejsce w drabince zajął Szwajcar Marco Chiudinelli. <PRE> Wyniki środowych meczów 1. rundy (1/16 finału):

Florian Mayer (Niemcy) - Janko Tipsarevic (Serbia, 6) 5:1 i krecz Tipsarevica Łukasz Kubot (Polska) - Tobias Kamke (Niemcy) 5:7, 7:5, 6:2 (PAP) </PRE>