Rozstawiony z numerem ósmym Thiem stawił dość duży opór Nadalowi (nr 4.) w pierwszym secie, który zakończył się zwycięstwem Hiszpana w tie-breaku po 80 minutach. W drugiej odsłonie przy stanie 3:5 Austriak obronił dwie piłki meczowe, a w 10. gemie - trzecią. Wcześniej miał cztery okazje na przełamanie rywala, jednak nie potrafił wykorzystać żadnej z nich.

Hiszpan wcześniej triumfował w Madrycie w latach 2005, 2010, 2013 i 2014. Od początku bieżącego roku jest w doskonałej formie, m.in. dotarł do finału wielkoszlemowego Australian Open, a także wygrał dotychczas wszystkie 15 spotkań na ziemnej nawierzchni, triumfując wcześniej także w dwóch turniejach ATP: w Monte Carlo i Barcelonie. W finale stolicy Katalonii pokonał zresztą Thiema 6:4, 6:1.

W finale debla w Madrycie Łukasz Kubot i Brazylijczyk Marcelo Melo wygrali z Francuzami Nicolasem Mahutem i Edouardem Rogerem-Vasselinem 7:5, 6:3.