Mecz rozpoczął po myśli pary polsko-brazylijskiej. Już w drugim gemie, przy równowadze, świetny return Kubota zakończył się przełamaniem podania rywali. Lubinianin także w czwartym gemie wystąpił w roli głównej, ale wtedy przewaga najwyżej rozstawionego duetu była wyraźna i szybko zrobiło się 4:0, a po chwili - choć z chwilowymi kłopotami - było już 5:0. Przy serwisie Harrisona rywale odnotowali pierwszy drobny sukces w tym meczu, jednak w kolejnej odsłonie Kubot asem przypieczętował zwycięstwo w pierwszym secie po ledwie 23 minutach gry.

W drugiej partii długo trwała wyrównana walka, głównie dlatego, że Harrison i Venus zaczęli sobie lepiej radzić z podaniem Polaka i Brazylijczyka. W siódmym gemie triumfatorzy tegorocznego Wimbledonu mieli trzy okazje, by przełamać przeciwników i znaleźć się w komfortowej sytuacji, ale Amerykanin i Nowozelandczyk, zwycięzcy French Open 2017, wyszli z opresji.

Decydujący okazał się dziewiąty gem, w którym Kubot oraz Melo nie zmarnowali szansy i mimo serwisu rywali wyszli na 5:4. W następnym dokończyli dzieła i zakończyli spotkanie po 63 minutach.

Ich finałowych rywali wyłoni wieczorny pojedynek Fina Henriego Kontinena i Australijczyka Johna Peersa z Brytyjczykiem Jamie Murrayem i Brazylijczykiem Bruno Soaresem.

Polak i Brazylijczyk już w poniedziałek zapewnili sobie pierwsze miejsce w deblowym rankingu ATP na koniec sezonu. Są też najlepszym męskim duetem tenisowym roku. Mają w dorobku sześć wygranych turniejów, czym nie może się pochwalić żadna inna para. Ich największym wspólnym sukcesem był lipcowy triumf w wielkoszlemowym Wimbledonie.

35-letni Polak po raz czwarty w karierze występuje w mastersie. W latach 2009-10, grając w parze z Austriakiem Oliverem Marachem, zatrzymał się na fazie grupowej. Trzy lata temu, gdy partnerował mu Szwed Robert Lindstedt, dotarł do półfinału. Na tym etapie lepsi okazali się Chorwat Ivan Dodig i... Melo.

Młodszy o rok Brazylijczyk imponuje regularną i wysoką formą w ostatnich latach. Po raz piąty w karierze i z rzędu uczestniczy w imprezie dla najlepszych tenisistów sezonu (dotychczas zawsze startował w niej z Dodigiem). Jest finalistą edycji 2014.

W decydującym spotkaniu męskiego mastersa wystąpiło dotychczas trzech Polaków. W singlu w 1976 roku Wojciech Fibak, a w 2011 roku w deblu Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg.

Wynik półfinału:
Łukasz Kubot, Marcelo Melo (Polska, Brazylia, 1) - Ryan Harrison, Michael Venus (USA, Nowa Zelandia, 8) 6:1, 6:4