Do tej pory w Cardiff Gollobowi na ogół się nie wiodło. Tylko raz, w inauguracyjnych zawodach na Millennium Stadium w 2001 roku, stanął na podium - był trzeci. Później przeciętne wyniki przeplatał bardzo słabymi. W ubiegłym roku zajął przedostatnie miejsce.

Tym razem Gollob, który zapowiada walkę o tytuł, zajął zaledwie 12. miejsce. Cztery punkty zdobyte w pięciu biegach to zbyt mało, by liczyć się w walce o tytuł. W klasyfikacji generalnej Polak zajmuje teraz czwarte miejsce.

Bieg finałowy miał dość dramatyczny przebieg. Najpierw wykluczony został Scott Nicholls, który na starcie wjechał w taśmę. Potem upadł Nicki Pedersen. Najlepszy okazał się Australijczyk Jason Crump, który po znakomitej walce z Hancockiem wygrywał Grand Prix w Cardiff i wskoczył na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Po Cardiff kolejnych pięć turniejów odbędzie się na torach naturalnych, w tym w Bydgoszczy, gdzie Gollob nie zwykł przegrywać. Cykl eliminacji MŚ zakończą zawody o Grand Prix Niemiec w Gelsenkirchen.

Turniej w Cardiff zaliczany jest, oprócz zawodów w Goeteborgu, Kopenhadze i Gelsenkirchen, do cyklu Super Prix. Zwycięzcy tych turniejów spotkają się w dodatkowym wyścigu, z pulą nagród 200 tys. dolarów.