Między 2000 a 2012 rokiem cztery olimpijskie medale (po dwa srebrne i brązowe) zdobyły Argentynki. W Brazylii jednak zawiodły, zajmując dopiero siódme miejsce. Tym razem świetnie spisali się ich koledzy, których do tej pory najlepszym wynikiem była piąta lokata w 1948 roku.

W półfinale obie drużyny pokonały faworytów. Argentyńczycy wygrali 5:2 z Niemcami, którzy byli najlepsi w Pekinie oraz Londynie. Belgowie natomiast do meczu o złoto przystąpili po zwycięstwie z Holendrami 3:1.

W finale już w trzeciej minucie prowadzenie objęła drużyna z Europy, ale później długo dominowali rywale. Argentyńczycy dwie bramki zdobyli jeszcze w pierwszej tercji, a w drugiej dołożyli trzecią. Pod koniec trzeciej tercji Belgowie strzelili kontaktowego gola, jednak na więcej nie było ich stać. Wynik został ustalony tuż przed ostatnim gwizdkiem.

Brąz wywalczyli reprezentanci Niemiec, którzy w rzutach karnych wygrali z Holendrami.