W roli selekcjonera biało-czerwonych zadebiutował Patryk Rombel, który w lutym zastąpił Piotr Przybeckiego. Goście, czwarty zespół styczniowych mistrzostw świata, byli faworytem środowego spotkania z przebudowywaną reprezentacją Polski.

W pierwszej połowie gospodarze prowadzili tylko na początku 2:1, po dwóch trafieniach Tomasza Gębali. Później już biało-czerwoni cały czas musieli odrabiać straty. Niemcy grali bardzo agresywnie w obronie i wykorzystywali okazje do kontr po stratach i niecelnych podaniach rywali. Kibice zgromadzeni w Arenie Gliwice robili, co mogli, by wesprzeć Polaków, tym niemniej do przerwy wynik brzmiał 10:13. Tuż przed przerwą 10. bramkę zdobył Piotr Jarosiewicz.

Niemcy po zmianie stron powiększyli przewagę - 19:13 w 41. minucie - i do końca kontrolowali przebieg spotkania. W drugiej połowie kilka widowiskowych interwencji zaliczył polski bramkarz Mateusz Kornecki, ale to nie miało wpływu na losy meczu.

Polacy w październikowych spotkaniach eliminacyjnych pokonali w Ostrowcu Świętokrzyskim Kosowo 37:13, a potem niespodziewanie przegrali na wyjeździe z Izraelem 24:25.

Rewanż z Niemcami Polacy rozegrają w sobotę w Halle o godz. 14. Organizatorami turnieju finałowego ME (10-20 stycznia 2020) będą po raz pierwszy trzy kraje: Austria, Norwegia oraz Szwecja. Decydujące o medalach mecze odbędą się w Sztokholmie. W ostatniej fazie eliminacji uczestniczą 32 zespoły podzielone na osiem grup. Awans zapewnią sobie po dwie najlepsze drużyny z każdej z nich, a także cztery z trzecich miejsc z najlepszym bilansem. Oprócz trzech gospodarzy zagwarantowany udział w turnieju, w którym pierwszy raz wystąpią 24 drużyny, ma broniąca tytułu Hiszpania.

Polska - Niemcy 18:26 (10:13)

Polska: Adam Morawski, Mateusz Kornecki – Przemysław Krajewski, Patryk Walczak, Maciej Pilitowski 3, Kamil Syprzak, Marek Szpera, Arkadiusz Moryto 1, Piotr Jarosiewicz 5, Michał Daszek 2, Maciej Gębala, Rafał Przybylski 3, Paweł Podsiadło, Michał Szyba, Tomasz Gębala 4, Piotr Chrapkowski.

Niemcy: Andreas Wolff, Silvio Heinevetter - Uwe Gensheimer 9, Patrick Wiencek, Tim Suton, Fabian Wiede 3, Hendrik Pekeler 2, Steffen Weinhold 1, Marian Michalczik, Steffen Fath 2, Patrick Groetzki 6, Kai Hafner, Matthias Musche 1, Fabian Bohm, Jannik Kohlbacher 1, Paul Drux 1.

Kary: Polska – 4 minuty; Niemcy – 4 minuty.

Sędziowali: Peter Brunovsky, Vladimir Canda (Słowacja)