W poprzedniej kolejce Lewandowski zdobył dwie bramki w wygranym u siebie 3:1 spotkaniu z Greuther Fuerth. Tydzień wcześniej także dwukrotnie pokonał bramkarza FC Augsburg i mistrzowie Niemiec zwyciężyli na wyjeździe także 3:1.

W sobotę trafił do siatki w 43. minucie. Po prostopadłym podaniu Mario Goetzego, 24-letni Polak z około 16 metrów w efektowny sposób przelobował bramkarza rywali Christiana Wetklo. Jego gol dał Borussii prowadzenie 2:1 i, jak się potem okazało, rozstrzygnął losy spotkania.

Napastnik reprezentacji Polski ma już na koncie osiem trafień w Bundeslidze w tym sezonie.

Wcześniej bramkę dla ekipy z Dortmundu, która w środę zapewniła sobie awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów z pierwszego miejsca w trudnej grupie D, zdobył Marco Reus. Lewandowski też miał przy niej swój udział, absorbując obronę rywali. Bramkarz gości, skupiony na Polaku, nie zdołał zareagować na strzał reprezentanta Niemiec i piłka wpadła do siatki przy lewym słupku. Dla zespołu z Mainz gola zdobył w 4. minucie Marco Caligiuri.

Oprócz Lewandowskiego w pierwszej jedenastce Borussii wyszli także Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski. Dwaj pierwsi rozegrali całe spotkanie, a ten ostatni w 73. minucie został zmieniony przez Kevina Grosskreutza. W zespole z Mainz zabrakło reprezentanta Polski Eugena Polanskiego, który całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Borussia awansowała z czwartej na drugą lokatę w tabeli. Zadecydował o tym remis 1:1 w meczu ekip, które przed tą kolejką ją wyprzedzały - Schalke z Eintrachtem Frankfurt. Ekipa z Gelsenkirchen grała w końcówce z przewagą jednego zawodnika, nie zdołała jednak wywalczyć trzech punktów na własnym boisku. Bramkę zdobył dla niej Klaas-Jan Huntelaar w 11. minucie. Wyrównał dwie minuty później Stefan Aigner.

W innym sobotnim meczu prowadzący w tabeli Bayernu Monachium wygrał u siebie z Hannoverem 96 Artura Sobiecha aż 5:0. Polak grał tylko w pierwszej połowie i w 42. minucie został ukarany żółta kartką. Po przerwie zmienił go Norweg Mohammed Abdellaoue.

Zwycięstwo liderowi zapewniły bramki Hiszpana Javiego Martineza, Toniego Kroosa, Francka Ribery'ego, Brazylijczyka Bonfima Dantego i Mario Gomeza. (PAP)